Zásoby plynu má Česko na konci zimy na rekordní úrovni. I bez dodávek z Ruska

flame-g8989b652b_1280

Česká republika zvládla zimu bez ruského plynu. Zásoby jsou na rekordní úrovni a ceny plynu i elektřiny na trzích klesají. Na tiskové konferenci to konstatoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. „I přes původní obavy a strašení, že se Česko bez ruského plynu neobejde, jsme zimu zvládli. A díky rekordním aktuálním zásobám jsme ve velmi dobré výchozí pozici, abychom se dobře připravili i na tu další,“ říká ministr Síkela.

Úspěch má podle něj tři základní důvody: energetické úspory, zajištění alternativních dodávek plynu a rekordní zásoby před začátkem zimy.

„Od začátku roku k nám z Ruska nedotekl ani kubík plynu z Ruska, povedlo se nám totiž zajistit dostatečné dodávky plynu od alternativních dodavatelů. Českou spotřebu zajišťují dodávky plynu z Norska a také zkapalněný zemní plyn z Belgie a Holandska,“ říká Síkela.

V tuzemských zásobnících je k dnešnímu dni zhruba 51 procent plynu. Loni to na konci zimy bylo necelých 14 procent plynu. „Hlavní roli v tom sehrály úspory energií, za které patří všem velký dík. Jsou to právě energetické úspory, které pomáhají tlačit cenu plynu, a tedy i elektřiny dolů a zvyšují tak naši energetickou bezpečnost,“ podotýká ministr Síkela. Cíl ušetřit za tuto topnou sezónu alespoň 800 milionů kubíků plynu splnilo Česko více než o dva měsíce dříve. Od loňského září se podařilo snížit spotřebu plynu o 18,3 procenta, což odpovídá více než miliardě kubíků plynu.

„Ještě nemáme vyhráno. Těch důvodů je spousta – nevyzpytatelnost Ruska z hlediska dalších akcí, možné obnovení ekonomické aktivity v Číně, která je velký odběratelem LNG, či klimatická změna a její dopad na hydroelektrárny v Evropě,“ upozorňuje ale Síkela.

Pro Česko je důležité, aby se spotřeba plynu pohybovala v podobných objemech jako vloni. „Zatím se to daří, od začátku roku jsme ji snížili o 15 procent, je v tom ale třeba pokračovat,“ říká ministr s tím, že nyní jsou zásobníky naplněny více než z poloviny a klesají jen minimálně. Předpověď počasí navíc nenaznačuje, že by se to mělo zásadně změnit. „Vzhledem k tomu, že od loňského podzimu máme představu, kolik plynu jsme schopni měsíčně do Česka dovézt bez plynovodu Nord Stream, dá se předpokládat, že při zopakování loňské spotřeby budou zásobníky před zimou opět plné,“ dodává Síkela.

Energetická bezpečnost má být i jedním ze základů Státní energetické koncepce, na jejíž aktualizaci MPO nyní pracuje. Vznikla nová komise a platforma složená ze zástupců ministerstev, profesních svazů a nevládních neziskových organizací. Nová SEK má reflektovat širší trendy a aktuální geopolitický vývoj. Jedná se zejména o ruskou agresi na Ukrajině, která má významné dopady na dodávky energetických zdrojů do Evropy, což se projevuje i na globální úrovni.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat