Vadí mi, že vláda nemá jasnou koncepci podpory zemědělství

IMG-20240407-WA0015

Společnost Magrix je dovozcem krmných vozů Sgariboldi a zabývá se prodejem a servisem další zemědělské, lesnické a komunální techniky. Firma je rozkročena do dvou regionů. Zatímco její administrativní sídlo se nachází v Prostějově, tak prodej a servis techniky zajišťují areály v Dubenci u Dvora Králové nad Labem a v Rosicích u Chrudimi.

Jednatel společnosti Zdeněk Kotík v rozhovoru pro web Aexport.cz detailněji představuje činnost firmy, ale rovněž hodnotí situaci, která panuje v tuzemském zemědělství a analyzuje hrozby, které ovlivňují její byznys.

Kdy společnost Magrix vznikla?

Společnost Magrix byla založena 2. května 1996. Vznikla spojením obchodní společnosti zemědělského družstva Dubenec a společnosti Magrix Prostějov. Zaměstnáváme 22 pracovníků včetně nás majitelů. Obrat společnosti – v závislosti na konkrétním roku – se pohybuje mezi 85 až 95 miliony korun.

Kde sháníte lidi do firmy?

Používáme jak inzerci, výběrová řízení tak i doporučení našich stávajících pracovníků. Pečlivě vybíráme, i když v dnešní době musím poctivě a pravdivě přiznat, že ne každé naše dřívější rozhodnutí bylo správné.

Jak hodnotíte současný stav českého zemědělství a vybavenost firem a farmářů technikou ve srovnání s okolními zeměmi?

Stav českého – a vůbec evropského – zemědělství je v současné době bohužel velice ovlivněn konfliktem na Ukrajině. Tento konflikt neovlivňuje i spokojenost a nespokojenost nejen farmářů, ale i nás jako firem, které jim poskytují služby. Z důvodu zborcení trhu s komoditami, tedy s obilím či olejninami, kdy jejich ceny klesly pod úroveň, která tu byla za minulého režimu, ale energetická a další náročnost výroby stoupla na vysokou částku, tak koupěschopnost a vůbec snaha obnovovat park u firem i jednotlivých soukromých subjektů je velice nízká. Je pravdou že vybavenost technikou u zemědělců není špatná, ale každá technika stárne. Pokud dojde k narušení procesu obnovení parku a zvýšení nákladů na opravy, tak se to projeví v budoucnosti. Pohled společnosti na to, že tento obor je ziskový, je jen jednou stranou mince. Druhou stranou mince je maximální nejistota a výkyvy v tržních cenách.

Kdo jsou převážně vaši zákazníci?

Naši zákazníci jsou rozděleni podle strojů, které prodáváme a servisujeme. Naše firma je dovozcem špičkové techniky pro krmení hospodářských zvířat od italské společnosti Sgariboldi, dále zastupujeme značku Massey Ferguson v regionu východních Čech a Libereckého kraje. Prodáváme i manipulační techniku značky Merlo nebo Schäfer. Velké úspěchy máme s dopravní technikou, například s vleky nebo s návěsy pro agrosektor od známé a úspěšné polské firmy Wielton. V nabídce máme i další stroje a techniku (vše lze dohledat na stránkách www.magrix.cz). Jako další odvětví, které máme v našem regionu velmi úspěšně pokryto, je sektor malé zahradní a komunální techniky, u které vedle prodeje poskytujeme též odborné poradenství a záruční i pozáruční servis.

Jak velká či silná je konkurence ve vaší branži v Česku a v Evropě?

Konkurenční prostředí v našem sektoru je velmi vysoké a proto získávání nových zákazníků je vždy velmi složité. Bohužel ve firmách nastává i generační výměna, dochází i ke změnám v majetkové struktuře skrze pohlcování podniků investory z jiných odvětví a zde pak často narážíme na změnu vztahů, které jsme si vybudovali za mnoho let v minulosti. S tím souvisí velká konkurence v naší branži nejen v České republice, ale i v Evropě. Na úzký obchodní koláč tu je mnoho firem, které nabízejí podobný sortiment a snaží se ho v agrosektoru umístit.

Co považujete za největší hrozby pro váš byznys?

Právě tu ekonomickou situaci našich partnerů. Ale hrozba je i nejasná koncepce české vlády, která zemědělce dlouhodobě nepodporuje. Nebudeme si nalhávat, že politická síla a voličská základna ji moc nezajímá. V tom je velký rozdíl oproti sousednímu Polsku, kde má agrosektor v politickém boji větší váhu, než má u nás. Rád bych zde znovu zmínil i komplexní dopady konfliktu na Ukrajině, kdy se k nám dováží komodity, které měly původně skončit na jiných trzích a bohužel jejich kvalita je ovlivněna jinými normami, než těmi, které musí dodržovat naši zemědělci. Například Evropská unie má striktní pravidla na využívání pesticidů či herbicidů či hnojiv, což v minulosti v Rusku, na Ukrajině a v dalších těchto zemích vůbec neplatilo.

Jste zastáncem přijetí eura?

Pro naši firmu je otázka plateb v euru velice zajímavá. Pokud bychom byli v eurozóně, tak nemáme problém s hlídáním kurzů, se zajišťováním kurzů a dalších věcí. Ale když uvedu svůj pohled jako občana a člověka, který sleduje jiné věci, než jen ten svůj byznys, tak pak už malinko koriguji ten svůj jednoznačný názor pro euro. Jde tady o to, že kdybychom euro měli, tak bychom již neměli možnost prostřednictvím České národní banky ovlivňovat některé věci. V takové rovině diskusí už jsem na vážkách a má to zhruba 50 na 50.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat