V USA padly dvě regionální banky, Fed dává 100% garanci na nepojištěné vklady

Na trhy se ke konci minulého týdne vrátila velká nervozita, tentokrát nikoli v reakci na příchozí makro data, ale na problémy v americkém finančním sektoru. Pád Silicon Valley Bank (SVB), která byla šestnáctá největší v USA, zasáhla zejména bankovní tituly, nicméně pod tlak se dostaly i širší akciové indexy, zatímco tržní výnosy zamířily prudce dolů (např. americký dvouletý výnos jen v pátek o 30bps).

SVB primárně obsluhovala startupové společnosti a měla zdánlivě jednoduchý obchodní model – do bilance nakupovala převážně (dlouhodobé) státní dluhopisy, které financovala (krátkodobými) depozity. To nebyl problém, dokud byly úrokové sazby nízké, nebo kdyby si banka ošetřila úrokové riziko. Vysoké sazby však tento jednoduchý carry trade zhatily, jak z důvodu odlivu depozit v souvislosti s vysycháním likvidity u startupových firem, tak významnému poklesu ceny nakoupených dluhopisů.

SVB vlastně čelila runu na depozita, se kterými si žádná banka nedokáže poradit. Americké úřady se tak o víkendu rozhodly – s cílem zamezit šíření nákazy napříč bankovním systémem – k de facto bailoutu SVB (vyplacena budou všechna depozita, tj. nejen státem garantovaný objem 250 tis. dolarů).

V návaznosti na problémy SVB poslali regulátoři do nucené správy také banku Signature, která rovněž čelila prudkému odlivu depozit. Zároveň Fed oznámil poskytnutí dodatečné likvidity bankovnímu sektoru, a to za velmi výhodných podmínek, tak aby byly banky schopny uspokojit poptávku po depozitech.

Do tohoto turbulentního vývoje budou v tomto týdnu přicházet další důležitá americká makro čísla. Zatímco páteční payrolls potvrdily, že trh práce je stále velmi napjatý, úterní výsledek únorové inflace bude pro Fed posledním zásadním číslem před březnovým zasedáním. Pokud by se ukázalo, že zvláště jádrové cenové tlaky zůstávají silné, byl by to argument pro opětovné zrychlení tempa růstu sazeb na 50bps. Co však platilo ve čtvrtek, neplatí již dnes. Vzhledem k aktuálnímu napětí v bankovním sektoru je však velmi pravděpodobné, že Fed nakonec zvolí opatrnější přístup (+25bps, nebo stabilitu sazeb).

Naproti tomu ECB bude tento čtvrtek pokračovat ve zvyšování sazeb o 50bps na 3,0 %, jak se ostatně zavázala již na svém únorovém zasedání. Ještě důležitější však z pohledu trhů bude komunikace ECB směrem k dalšímu postupu. V tomto ohledu očekáváme jestřábí forward guidance, který otevře dveře dalšímu 50bps zvýšení sazeb a jejich vrcholu až v blízkosti 4,0 % v létě tohoto roku.


Autorem textu je Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat