Slovenský výrobce elektřiny žaluje stát kvůli historické ztrátě

Výrobce elektřiny Slovenské elektrárne zaznamenal druhou nejvyšší ztrátu za posledních deset let a žaluje stát za to, že prodával zákazníkům levnou elektřinu.

Největší slovenský výrobce elektřiny, Slovenské elektrárne, zakončil své roční účty za rok 2022 v mínusu 217 milionů eur. Jen jedna slovenská společnost měla za posledních deset let horší finanční rok, a to košické slévárny US Steel v roce 2013 se ztrátou 370 milionů eur. Je to zároveň první ztráta firmy za posledních deset let, uvedl Denník N. Ve svém pravidelném newstletteru The Capitals na to upozornil server Euractiv.

Společnost tvrdí, že jedním z důvodů této ztráty je loňské memorandum, které nutilo firmy prodávat elektřinu domácnostem se slevou. Slovenské elektrárne nyní kvůli tomu stát zažalovaly.

„Společnost podala správní žalobu proti výše uvedeným rozhodnutím Ministerstva hospodářství Slovenské republiky, zejména z důvodu nepřiměřenosti povinnosti uložené v obecném hospodářském zájmu,“ napsala společnost ve své účetní závěrce za rok 2022. Slovenský stát má ve společnosti 34procentní podíl.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat