Rizika v ekonomice? Rychle rostoucí ceny nemovitostí

house-2368389_1280

Významným zdrojem systémových rizik v domácí ekonomice je podle ČNB obnovené roztáčení spirály mezi dluhovým financováním nákupu rezidenčních nemovitostí a jejich rychle rostoucími cenami. Konstatuje to letošní podzimní zpráva Rizika pro finanční stabilitu a jejich indikátory. Pokračující silný růst cen nemovitostí v České republice zhoršil dostupnost bydlení a způsobil nový nárůst nadhodnocení cen bydlení. ČNB jej odhaduje v průměru na 17 % s tím, že ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 %.

Pokles ekonomické aktivity a pozvolna se zhoršující situace na trhu práce se ale do vývoje na hypotečním trhu zatím nepromítly. Objem skutečně nových úvěrů na bydlení i hypotečních úvěrů byl naopak v prvních devíti měsících roku 2020 rekordní. ČNB nicméně očekává, že dopady epidemie koronaviru se postupně projeví a dynamika úvěrů na bydlení oslabí, podobně jako růst cen nemovitostí.

„Bohužel jsme svědky toho, že se opět roztáčí spirála mezi dluhovým financováním nemovitostí a očekáváním růstu jejich cen. Předpokládáme však, že se poskytovatelé hypotečních úvěrů budou i s ohledem na nepříznivý a vysoce nejistý ekonomický vývoj chovat nadále převážně obezřetně,“ řekl ředitel sekce finanční stability ČNB Jan Frait.

„V tuto chvíli proto není nezbytné znovu zavádět limity ukazatelů zrušené na jaře, či zpřísňovat jiné podmínky pro poskytování hypoték. Cítíme však potřebu opět upozornit, že nad určitými hranicemi dluhu – osminásobku ročního čistého příjmu a 40 % čistého měsíčního příjmu – považujeme hypoteční úvěry za značně rizikové,“ dodal Jan Frait.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat