Potvrzeno: příštím guvernérem ČNB bude Aleš Michl

michl_02

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval novým guvernérem ČNB Aleše Michla. V rámci tiskové konference potvrdil, že Michla zvolil kvůli jeho kritickému postoji ke zvyšování sazeb v době vysoké inflace. Prezident republiky je názoru, že se v poslední době překlápí úrokové sazby z nástroje brždění inflace v nástroj jejího posilování. Argumentoval tím, že vyšší sazby vedou k dražším úvěrům, a tím vyšším nákladům pro firmy, které pak promítají do koncových cen svých zákazníků.

Mnohem zásadnějším rozhodnutím bude zaplnění dvou mandátů bankovní rady v polovině tohoto roku. Radním Bendovi a Niedetzkému, zastáncům navyšování sazeb, končí první funkční období a je otázkou, zda z rukou prezidenta převezmou pověření k druhému mandátu. Pokud ano, pak zůstane rozložení hlasů v bankovní radě ve prospěch navyšování sazeb v době vysoké inflace. Pokud ne, pak by jmenování Michla guvernérem nemuselo mít zásadní vliv na rozhodování rady v průběhu roku. Ve hře je ještě místo radního, které uvolní Rusnok na konci mandátu.

Lze předpokládat, že jmenování Michla guvernérem doplní prezident Zeman i jmenováním kritiků vysokých sazeb do bankovní rady ČNB. Toto trhy v současné době předpokládají, a proto jsme mohli vidět výrazné oslabení koruny po úniku informace v minulém týdnu, že guvernérem má být právě Michl. Trhy mají obavu z tzv. tureckého scénáře, kde argumentace a politika – snižování sazeb v boji proti růstu cen – vedla k vysoké meziroční inflaci 61 %.

Výhled tržních sazeb zatím neukazuje na výrazné snižování úroků. To by se koneckonců nepřál ani sám prezident Zeman. Ten by preferoval vyváženou diskusi k úrovni sazeb a nepřál by si ani jeden extrém. Ani skokové zvyšování sazeb, ale ani jejich skokové snižování.

Koruna v návaznosti na Michlovo jmenování oslabila nad 25,30 za euro. Krátké korunové tržní sazby jsou téměř bez reakce. Ty delší, například na devítiměsíčním horizontu, lehce klesly. Nadále však zaceňují scénář, kdy se úroky budou držet nad hranicí šesti procent. Vzhledem k oslabování koruny lze očekávat další debatu ohledně intervencí ČNB ve prospěch silné koruny, která je nyní výrazně slabší proti poslední prognóze.


Autorem textu je Pavel Peterka, hlavní ekonom Roklen Holding

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat