Podmínky pro cestování do ciziny zůstávají přísné

boy-1835416_1280

Kvůli pandemii koronaviru zůstává cestování do zahraničí značně omezeno. Kupříkladu pro cesty za zimní rekreací nyní připadají v úvahu jen zimní střediska ve Švýcarsku, kam Češi mohou cestovat pouze s podmínkou povinné karantény, případně v Polsku. Další evropské země sezónu teprve se zahájí, i tak je ale třeba počítat s komplikacemi. Níže je přehled opatření v okolních zemích i v dalších oblíbených cílech českých lyžařů.

Rakousko zprovozní lyžařská střediska až 24. prosince, a to za dodržení přísných hygienických opatření. Ubytování v hotelech a penzionech bude. Češi mohou nyní do Rakouska cestovat s negativním testem, od 19. prosince ale zřejmě země podmíní příjezd povinnou karanténou na 10 dní, nehledě na testy, shrnuje české Ministerstvo zahraničních věcí.

Lyžařská sezóna v Itálii bude zahájena nejdříve 7. ledna. Střediska na severu země zůstávají uzavřena, v provozu nejsou ani další služby jako hotely nebo restaurace. Výjimku mají pouze závodní lyžaři a mezinárodní soutěže. Od 21. prosince i v Itálii dojde ke zpřísnění cestování. Na Slovensku  od 21. prosince platí povinnost negativního testu pro všechny návštěvníky lyžařských středisek. Čeští občané se nicméně testem musí prokázat už teď, pokud na Slovensko cestují. Provoz hotelů není omezen, restrikce se týkají pouze stravovacích služeb. Restaurace například nesmějí obsluhovat zákazníky ve svých vnitřních prostorech.

Do konce prosince zůstávají zavřená střediska také v německých Alpách. Vleky stojí i v Bavorsku, a to minimálně do 10. ledna. K dispozici tady budou alespoň upravované běžecké tratě. Do Bavorska ale aktuálně není možné cestovat kvůli sportu nebo rekreaci. Výjimky jsou striktně omezeny na pendlery, mezinárodní dopravu, nebo třeba na návštěvy nejbližší rodiny. I ve Francii se zprovoznění lyžařských areálů očekává až během ledna, právě alpské regiony se totiž potýkají s velkou vlnou epidemie. Vláda o konkrétních podmínkách rozhodne pravděpodobně 11. prosince, otevřeny mají být alespoň běžecké tratě. Po cestujících z Evropské unie v tuto chvíli Francie nepožaduje testy, pouze je silně doporučuje. Platí však povinnost před každou cestou vyplnit speciální atestaci.

Jediná alpská země, kde vlekaři zahájili sezonu bez zdržení, je tak Švýcarsko. Pro české občany nicméně aktuálně platí povinná desetidenní karanténa. Změna je zatím ohlášena od 14. prosince, kdy by Česko mělo vypadnout ze švýcarského seznamu rizikových zemí. Nelze ale vyloučit, že se situace ještě změní. Otevřené sjezdovky jsou také v Polsku, kde jsou však uzavřeny hotely a restaurace.

Nařízení se často mění, informace pravidelně aktualizují webové stránky Ministerstva zahraničí .

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat