Počet firem, které nespolehlivě odvádí DPH, se blíží 25 000

money-g927173e74_1280

Ve třetím čtvrtletí letošního roku přibylo třikrát méně nespolehlivých subjektů, než ve srovnatelném období roku 2011. Od začátku roku na černé listině přibylo 959 firem, o pětinu méně než loni. „Příznivou zprávou je, že obtížné podmínky, kterými procházejí firmy v posledních třech letech – pandemie koronaviru, problémy v dodavatelských řetězcích, geopolitická zemětřesení, hospodářské sankce uvalené na Rusko v důsledku invaze na Ukrajinu, vysoká inflace či energetická krize – se zatím neodráží na nárůstu celkového počtu nespolehlivých plátců DPH,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Nejvíc nespolehlivých plátců DPH a nespolehlivých osob Dun & Bradstreet eviduje mezi společnostmi s ručením omezeným. Těch je v ČR aktuálně registrováno 519 138, z nichž je na seznam problémových firem zařazeno 19 371 subjektů, tedy 3,73 % z jejich celkového počtu. Mezi živnostníky, kterých je více než dva miliony, je jen 0,14 % nespolehlivých z pohledu povinností vztahujících se ke správě daně.

Z hlediska registrované adresy je rozmístění nespolehlivých firem nerovnoměrné. Zatímco v hlavním městě má registrované sídlo zhruba 43 % firem a 17 % fyzických osob v ČR, na černé listině nespolehlivých subjektů jich má pražskou adresu 58 %. S výrazným odstupem následuje Jihomoravský kraj s 13 %, Středočeský kraj s 6 % a Moravskoslezský s 5 %.

Za nespolehlivou je považována firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500 000 Kč, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Nespolehlivou osobou se na základě rozhodnutí správce daně může stát fyzická i právnická osoba. Jde buď o subjekty, které nejsou plátci DPH a závažným způsobem poruší povinnosti vztahující se ke správě daně, nebo o subjekty, jež přestaly být plátcem DPH v okamžiku, kdy byly uvedeny v registru nespolehlivých plátců DPH.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat