Padělků bankovek výrazně ubylo. Padělatelé nejčastěji napodobují tisícikorunu

money-gc374991fd_1280

Na území České republiky se v roce 2022 podařilo zadržet celkem 1 980 padělaných a pozměněných bankovek a mincí různých měn, což je zhruba třiapůlkrát méně než v předcházejícím roce, informovala dnes Česká národní banka. Celková hodnota takových bankovek činila 2,954 milionu korun, což bylo o 39,426 milionu korun méně než o rok dřív, kdy se při policejní akci zadrželo velké množství padělaných eurových bankovek.

Nejvíce loni zadržených padělků imitovalo české bankovky a mince, šlo celkem o 1 120 kusů. To bylo zhruba o čtvrtinu méně než o rok dřív, kdy se podařilo zajistit 1 394 padělků české měny. Celková hodnota loni zadržených padělků českých platidel meziročně klesla o více než třetinu na 1,712 milionu korun.

Nejvíce padělanou českou bankovkou se v roce 2022 stala tisícikoruna a vystřídala tak dvoutisícikorunu, která byla druhou nejčastěji padělanou bankovkou. Obdobně jako v předcházejících letech padělatelé nejčastěji tiskli bankovky na inkoustových tiskárnách. Týkalo se to 67 % (624 kusů) zachycených bankovek. Padělků zhotovených na barevných tonerových kopírkách byla zhruba třetina (301 kusů). Tiskem z plochy bylo zhotoveno pouze půl procenta zachycených padělků, což v absolutním počtu činí 5 kusů.

Vedle bankovek se loni podařilo zachytit 182 padělaných českých mincí, což je nárůst oproti dvěma předchozím rokům, kdy jejich počet klesl na nulu. Od roku 1993 do loňska Česká národní banka eviduje 2 884 padělků mincí, z většiny dvacetikorun. Nejnovější padělek lze od pravé dvacetikoruny rozeznat podle zploštělé hrany, jejíž okraj vystupuje nad mincovní pole. Samotné mincovní pole není kvalitně vyražené až k hraně a od středu k okraji se kvalita zhoršuje.

„Počet zadržených padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí na našem území zůstal loni opět nízký a padělky byly nejčastěji hodnoceny jako méně zdařilé. Ačkoliv po mnoha letech pozorujeme určitý meziroční nárůst tuzemských padělků mincí, nejedná se o žádnou dramatickou událost. Vzhledem k celkovému počtu mincí v oběhu a zejména k jejich hodnotě lze říci, že je to zanedbatelné číslo,“ řekl člen bankovní rady Jan Procházka a upozornil: „Neměli bychom ovšem při manipulaci s bankovkami a mincemi zapomínat na jejich kontrolu.“

Podobně jako v předcházejících letech většina zachycených padělků českých bankovek odpovídala 4. stupni nebezpečnosti na pětistupňové škále, která je podobná jako známkování ve škole. Takto označené padělky jsou hodnoceny jako méně zdařilé (612 kusů, tedy 65,81 %), protože napodobení ochranných prvků je nekvalitní, nebo zcela chybí.

Druhým nejčastějším typem (284 kusů, tedy 30,54 %) byly padělky klasifikované 5. stupněm nebezpečnosti. Ty mívají obvykle chybnou vzájemnou orientaci rubu a líce (jsou „hlavou dolů“), případně jsou jednostranné.

31 kusů (3,33 %) zachycených padělků českých bankovek kvalitou dosáhlo na 3. stupeň nebezpečnosti a odborníci je tedy označují za zdařilé. Jen 3 kusy (0,32 %) zachycených padělků pak ČNB ohodnotila druhým stupněm jako nebezpečné. Šlo o bankovky s nominální hodnotou 500, 1000 a 2000 Kč.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat