Mezinárodní měnový fond odhaduje letošní růst české ekonomiky na 4,2 %

road-5799603_1280
Mezinárodní měnový fond ve své dnes zveřejněné prognóze předpokládá, česká ekonomika letos poroste o 4,2 procenta, v roce 2022 pak o 4,3 procenta. Přitom neočekává žádný výrazný nárůst míry nezaměstnanosti. Ta by v Česku měla letos dosáhnout průměrné úrovně 3,4 procenta, v příštím roce by pak měla klesnout na 3,2 procenta. Míra nezaměstnanosti v ČR by tak měla letos i příští rok zůstat nejníže nejen v EU, ale v celé Evropě. Měla by tedy zůstat níže než ve Švýcarsku, v Maďarsku, v Německu i než v Norsku, což jsou další evropské země s relativně velmi nízkou mírou nezaměstnanosti.

„Prognóza MMF je pro letošní rok příznivější v porovnání s očekáváním trhu. Z pravidelného šetření České národní banky plyne, že trh, tedy analytici předních tuzemských i zahraničních finančních institucí, očekávají letos růst české ekonomiky čítající 3,4 procenta. Pro příští rok počítají ve střední hodnotě svých odhadů s expanzí ve výši 4,6 procenta, což je tedy optimističtější prognóza, než jakou předkládá MMF,“ upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

MMF je zároveň pro roky 2021 i 2022 optimističtější než Česká národní banka samotná. Ta ve své aktuální prognóze počítá s růstem v letošním roce čítajícím 2,2 procenta, zatímco v roce příštím pak 3,8 procenta. Rovněž české ministerstvo financí je ve své aktuální prognóze stran růstu pesimističtější než MMF; pro letošek předpokládá růst ekonomiky čítající 3,1 procenta. Mírně optimističtější je však ohledně míry nezaměstnanosti, která by podle ministerstva měla letos průměrně činit 3,3 procenta.

„Celkově je tedy prognóza MMF ve vztahu k ČR poměrně příznivá, nikoli však nad rámec toho, s čím trh víceméně počítá. Koruna na zveřejnění prognózy nijak výrazněji nereagovala,“ říká Kovanda.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat