Česku se snížil rating v pásmu mírného rizika. Kvůli ekonomice, politice i válce

smileys-gc9b099141_1280

Společnost Dun & Bradstreet, světový lídr v poskytování klíčových obchodních dat a analytických řešení, snižuje rating České republiky v kategorii mírného rizika z DB3c na DB3d. Důvodem je válka na Ukrajině a sankce vůči Rusku, které vytváření mnohonásobná rizika. Snížení ratingu po vypuknutí konfliktu se týká již všech zemí bývalé V4 – kromě ČR také v Maďarska, Polska i Slovenska.

„Válka má nepříznivé důsledky pro obchod, investice a finanční toky do země. Rostoucí ceny plynu a elektřiny tlačí inflaci k nejvyšším hodnotám od roku 2007 a vyvolávají obavy mezi firmami i domácnostmi,“ uvádí se ve zprávě Dun & Bradstreet. V období 2022 až 2023 očekává pokračující oslabování koruny, stejně jako zpomalení ekonomického růstu, přičemž nevylučuje propad až do recese v závislosti na průběhu konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Dodavatelské řetězce trpí z důvodu uvalených sankcí na Rusko, které způsobily výpadky v dodávkách zboží. Česká republika přerušila letecké spojení s Ruskem, a k dalším nepříznivým dopadům války může dále patřit nedostatek energií, komodit a obilí. Výroba aut byla poznamenána globálním nedostatkem polovodičů, přičemž výroba osobních aut se meziročně propadla o 11,4 %.

Firmy řeší problémy s hledáním zaměstnanců, protože potřebují obnovit výrobu, trh sužuje nedostatek řidičů kamionů. Navíc cena plynu se v Evropě zdvojnásobila. Krátkodobý ekonomický výhled Dun & Bradstreet hodnotí jako zhoršující se z důvodu přerušených dodávek zboží a vysokých cen energií. Kombinace pomalejšího růstu české ekonomiky a nižší nákupní síly způsobí, že v roce 2022 lze očekávat zvýšený počet bankrotů.

Vývoj politického prostředí Dun & Bradstreet rovněž hodnotí jako zhoršující se. Důvodem je ruská invaze na Ukrajinu a následné sankce ze strany EU. Česká republika bude čelit šoku z přílivu desítek tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny, nicméně ti by mohli pomoci překonat nedostatek pracovní síly v zemi. Vztahy politické reprezentace a Ruska jsou napjaté, a tak ČR čelí kybernetickým útokům a dalším formám politického podvracení. Inflace žene ČR do krize kvůli vysokým životním nákladům a rostoucím cenám energií. Aktiva ruských firem a podnikatelů mohou být zmrazena jako součást sankčního režimu proti Rusku.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat