Bitcoin padá. Roli hrají obavy z inflace, Elon Musk i čínské zásahy 

Výprodej bitcoinu zrychluje a jednotka nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se poprvé za zhruba měsíc včera prodávala za méně než 30 tisíc dolarů. Cenově se propadají také další kryptoměny a kryptoaktiva, včetně druhé nejrozšířenější kryptoměny, etheru. „Důvodů je více. Z kryptoaktiv se nyní pod vlivem nepříznivých zpráv stahují “horké” a “hloupé peníze”, tedy krátkodobí spekulanti, ba gambleři a také nepříliš zkušení investoři, kteří začátkem roku do krypta bezhlavě naskákali, neb se o něm hodně psalo a mluvilo a nechtěli promarnit příležitost,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

V odklonu od kryptoměn hraje roli odklon Elona Muska, šéfa automobilky Tesla, od krypta či zátahy čínských úřadů proti němu. Na trzích také panuje slabší euforie než na jaře, kdy se sázelo na rychlé ekonomické zotavení po pandemii, doprovázené nadále extrémně expanzivní měnovou politikou světově významných centrálních bank. Investoři během jara započítávali do cen kryptoměn a kryptoaktiv růst inflačních očekávání. „Nelze ovšem vyloučit, že to se svým optimismem stran post-covidového otevírání ekonomiky, které právě mělo citelně inflaci zrychlit, poněkud přepálili. Nepočítali totiž s delta mutací covidu, ani s tím, že se jaksi zadrhne zlepšování situace na trhu práce v USA a zotavování čínské ekonomiky, tak zásadní pro celý svět,“ podotýká Kovanda.

Růst inflačních očekávání bitcoinu a některým dalším kryptoměnám nahrává, neboť jsou vnímané jako pojistka proti inflaci. Jenže současný růst inflace může být opravdu jen přechodný. Alespoň do té doby, než případně odezní obava z delta mutace a než se výrazněji a přesvědčivěji zlepší situace na trhu práce v USA a ekonomická situace v Číně, tak kryptoměny zůstanou pod výprodejním tlakem právě i z toho důvodu, že obavy z trvalejší výrazné inflace slábnou.

„Zda k robustnímu zlepšení situace na trhu práce v USA došlo, budeme vědět nejdříve v říjnu či v listopadu. Bitcoin a další kryptoměny tak mohou pod výprodejním tlakem zůstat po převážnou část zbytku letoška,“ odhaduje Kovanda.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat