Aktualizovaná prognóza předpokládá další oslabování koruny

Konec minulého a začátek tohoto týdne na globálních trzích byl silně ovlivněn krachem instituce SVB, která patřila mezi dvacítku největších amerických bank. U investorů zavládly obavy z negativního přelivu na další společnosti a došlo tak ke stahování kapitálu směrem k bezpečnějším aktivům. To se projevilo výprodejem na akciových trzích, a naopak přesunem financí do bezpečnějších vládních dluhopisů, v důsledku čehož klesal jejich výnos. Přesun se projevil i na trhu s měnami, kdy koruna spolu s dalšímu měnami v regionu ztrácí. Aktuální kurz 23,75 EUR/CZK představuje oslabení vůči začátku minulého týdne o zhruba 1 %.

Se zveřejněním nové čtvrtletní strategie byla v minulém týdnu revidována naše prognóza na měnový pár EUR/CZK. I nadále v rámci letošního roku předpokládáme postupné oslabování. Hlavním důvodem je zejména zužující se úrokový diferenciál, kdy na jednu stranu očekáváme další zvyšování sazeb ze strany ECB, na stranu druhou snižování tuzemských úrokových sazeb v druhé polovině letošního roku.

Negativně v kontextu koruny bude působit i nadále trvající dvojí deficit. Na druhou stranu kombinace lepšícího se zahraničního obchodu, posilujícího eura vůči dolaru a zejména nadále trvajícího závazku ČNB nedovolí koruně oslabovat přes v létě aktivně bráněnou hranici 24,75 EUR/CZK. Samotná hrozba podtržená dostatečnou zásobou devizových rezerv nedává příliš prostoru ani pro její testování a ke konci roku tak očekáváme oslabení do blízkosti 24,5 EUR/CZK, odkud by v průběhu příštího roku mohla koruna začít opět opatrně posilovat.

Z pohledu dění v tomto týdnu bude zásadní především další vývoj v americkém bankovním sektoru a kroky podniknuté k uklidnění situace. Z pohledu ekonomických dat pak v úterý zveřejněná americká inflace, kde je očekáván pokles meziroční míry z 6,4 % na 6,0 %. Zatímco před týdnem se trh začal smiřovat s 50bb březnovým hikem Fedu, dnes jsou sázky na něj nulové.

Trh naceňuje s 50% pravděpodobností zvýšení o letos posledních 25bb, druhým nyní očekávaným scénářem je, že zvýšení už nepřijde žádné.  První nápovědu v tomto směru může přinést ECB, která zasedá ve čtvrtek. Na minulém zasedání slíbila 50bb hike, který s největší pravděpodobností doručí. Doprovodný komentář ale může být více holubičí. Z domácího prostředí dorazí tento týden statistika maloobchodních tržeb (úterý), inflace ve výrobě (středa) a běžného účtu platební bilance (čtvrtek). Dopad na kurz koruny ale bude pravděpodobně nižší než ze strany globálního dění.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat