Zdražování nemovitostí neustává. Ceny pozemků raketově rostou a trhají rekordy

Nemovitosti v ČR budou dále zdražovat. Vývoj může ovlivnit výraznější inflace

Růst cen nemovitostí v posledním čtvrtletí roku 2021 znovu překonával dosavadní rekordy. Ceny pozemků vzrostly za pouhé tři měsíce o téměř 6 %, meziročně pak růst přesáhl rekordních 23 %. Stabilní růst cen i nadále vykazují bytové jednotky, stejně jako minulé čtvrtletí zdražily o 5 %. Naopak tempo růstu cen v posledním čtvrtletí mírně zpomalilo u rodinných domů, i tak ale domy meziročně zdražily o 17,9 %.

Růst cen rezidenčních nemovitostí ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku opět zrychlil, ukazuje HB INDEX Hypoteční banky. Ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti této banky.

Byty zaznamenaly opakovaný 5% růst, naopak tempo růstu mírně zpomalilo u rodinných domů. I nadále se ale jedná o meziročně rekordní růst. Mimořádný rok zažila kategorie pozemků, jejíž tempo růstu bylo nejvýraznější a meziročně vzrostlo o 23,2 %.

„Poslední kvartál minulého roku ani tentokrát nepřinesl výrazné ochlazení trhu. Hlavní příčinou rostoucích cen byla obava z dalšího zvyšování úrokových sazeb, která poháněla poptávku po volných nemovitostech.

Tempo růstu mírně zpomalilo u rodinných domů, což přisuzujeme rostoucím cenám stavebních materiálů. V nadcházejícím období očekáváme výraznější zpomalení tempa růstu související s dražšími úrokovými sazbami, zlevňování v žádném ze segmentů ale nenastane,“ vysvětluje Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat