Zázračná bezbolestná měnová politika neexistuje, říká člen bankovní rady Tomáš Holub

holub_12

Česko zažívá nejsilnější inflační vlnu od roku 1998. Jaké jsou příčiny tohoto dlouho nevídaného, avšak do značné míry celosvětového trendu? Kdy a jakým způsobem dostane Česká národní banka inflaci pod kontrolu, tedy na cílovou hodnotu 2 %? Člen bankovní rady Tomáš Holub odpovídá ve videorozhovoru na stránkách ČNB na dotazy nejen ze sociálních sítí. 

„Pokud bychom sazby nezvyšovali, dvouciferná inflace by u nás mohla zůstat i v příštím roce a toho se chceme vyvarovat. Chceme, aby se vysoká inflace nezahnízdila v našich hlavách a nezačali jsme s ní počítat i do budoucna,“ říká Holub.

Obsah videa:

  • 1:09  Přispěla ČNB k inflaci? Například kvantitativním uvolňováním nebo tištěním peněz?
  • 2:05 Jaké jsou dominantní faktory, které stojí za současnou inflací?
  •  3:48 Ještě na podzim jste říkali, že inflace bude kulminovat na 5 % a od 2. poloviny letošního roku začne klesat k dvouprocentnímu cíli. Teď už ČNB mluví až o 14procentní inflaci v dalších měsících. Co se stalo?
  •  5:18 Jak je možné, že se v ČNB ve svých prognózách tak mýlíte, když máte v oblasti makroekonomického prognózování největší odborníky v zemi?
  • 7:33 ČNB kvůli inflačnímu vývoji zvyšuje už tři čtvrtě roku úrokové sazby, od podzimu velice razantně. Jsou nejvyšší za 20 let. V době, kdy neznáme přesné dopady války na Ukrajině na českou ekonomiku, ČNB dalším zvyšováním sazeb pouze brzdí ekonomický růst a zdražuje lidem hypotéky, a to všechno, aniž by ovlivnila inflaci. Co na tento argument říkáte?
  • 10:55 ČNB vyšší cenou peněz znevýhodňuje české občany a firmy např. oproti eurozóně – jako příklad je často uváděno Slovensko, kde mají nulové sazby a inflaci nižší než my… Jsme opravdu takovou výjimkou?
  • 14:08 Co říkáte na argument, že zvyšováním sazeb přispívá k růstu cen, protože rostou úvěrové náklady firmám, státu i domácnostem?
  • 16:18 Jde teď dělat v boji s inflací něco více, než používat standardní měnovou politiku, tedy zvyšovat sazby? ČNB by měla více posilovat kurz koruny prodejem devizových rezerv, proti inflaci by to zasáhlo výrazně rychleji… Je toto cesta, jak dostat inflaci co nejrychleji pod kontrolu?
  •  21:20 ČNB často zmiňuje riziko ztráty ukotvenosti inflačních očekávání. Jak byste tento pojem vysvětlil a skutečně už něco takového naše centrální banka pozoruje?
  •  24:06  V roce 1998 byla inflace 10 %, úrokové sazby ČNB byly 15 %, dalo by se říci, že ČNB tehdy skutečně dbala na cenovou stabilitu. Nyní máme inflaci 11,1 % a úrokové sazby ČNB jsou směšných 5 %. Opravdu je potřeba neustále stranit dlužníkům? Stačí takto nízké sazby na zkrocení inflace?
  • 27:40 – ČNB sice zvyšuje úrokové sazby, ale málo o tom s veřejností komunikuje a svou politiku vysvětluje. Může ČNB udělat více, aby veřejnost pochopila, že tato nepopulární opatření jsou potřeba a nutná?
  • 29:10 – ČNB by měla dělat měnovou politiku převážně důraznou komunikací, ale sazby nezvyšovat, jako Fed nebo ECB. Mohl byste popsat odlišnost měnové politiky ČNB od zmíněných institucí?

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat