Zaměstnavatelé do roku 2023 s opatrností: hlásí pokles náborových plánů

business-5779840_1280

Pravidelný průzkum ManpowerGroup Index trhu práce ukazuje, že na trhu práce panuje směrem do budoucna opatrnost. Průzkum sleduje plány zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 510 zaměstnavatelů v ČR byla položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce března 2023 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro první čtvrtletí 2023 další pokles náborových plánů. 24 % zaměstnavatelů očekává pokles počtu zaměstnanců, 22 % předpovídá jejich nárůst a 43 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny.

Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro 1. čtvrtletí 2023 hodnotu -2 %. Na trhu práce dochází tedy ve srovnání s předchozím čtvrtletím k mírnému poklesu. Index pro Českou republiku se snížil o 13 procentních bodů oproti minulému čtvrtletí, v meziročním srovnání o 15 procentních bodů. V globálním hodnocení se Česká republika propadla a je na 39. místě z 41 hodnocených zemí.

Nervozita zaměstnavatelů roste, ale většina firem je spíše opatrná a vyčkává, jak se ekonomická a energetická situace vyvine. Náš průzkum ukazuje, že počet zaměstnavatelů, kteří plánují v dalším období propouštění, zůstává již rok poměrně stabilní, nicméně výrazně klesá počet optimistických firem. Zaměstnavatelé spíše nábory pozastavují, než že by plánovali hromadné propouštění. Nejvíce optimismu jsme zaznamenali v IT, veřejném a neziskovém sektoru nebo v obchodě a službách. Opačná tendence je v energetice, komunikačních službách a finančním sektoru. Počet otevřených pozic na trhu je ale stále velmi vysoký, a tak bude docházet pouze k pozvolnému nárůstu nezaměstnanosti,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika.

Ve většině odvětví plánují firmy pro první čtvrtletí 2023 pokles náborových aktivit, nejslabší očekávání vykazuje obor energetika a veřejné služby;  náborové aktivity naopak posílily v odvětvích zdravotní a sociální péče, farmacie a komunikační služby.

Navyšování počtu zaměstnanců předpovídá pro 1. čtvrtletí 2023 pouze jedna kategorie podle velikosti českých organizací, a to velké organizace s více než 250 zaměstnanci.

Zaměstnavatelé v Praze a na Moravě předpokládají pokles na trhu práce v průběhu nadcházejícího čtvrtletí, zatímco zbytek Čech mimo Prahu očekává nárůst.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat