Zahraniční obchod 2021 skončil deficitem, poprvé od roku 2010

forklift-835340_1280

Zahraniční obchod v prosinci dosáhl mírně vyššího deficitu, než se očekávalo, 15 miliard oproti očekávaným 7,8 miliardám Kč. „Počítali jsme i s nepatrně pozitivním saldem s ohledem na očekávání zvýšení objemu vyvezených motorových vozidel. Jejich objem ale v meziročním srovnání nedoznal zlepšení a v prosinci byl zhruba o 9 % nižší, obdobně jako v listopadu. Přebytek bilance s motorovými vozidly se tak koncem roku snížil,“ říká analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht.

Bilanci zahraničního obchodu stáhl dolů především meziročně vetší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Za tím stojí růst tržních cen těchto komodit, což se projevuje navýšením hodnoty dovozů.

Vývoz po listopadovém meziměsíčním růstu o 6,1 % sklouzl zpět do mínusu (o 1,9 %). Stejným směrem se vydal i dovoz, který poklesl o 2,3 %, zatímco v listopadu vzrostl o 2,6 %. „Pohled na uplynulé čtyři měsíce odhalí, že si export vedl v meziměsíčním srovnání lépe. V tomto trendu by měl pokračovat i v nejbližších měsících díky přísunu zahraničních zakázek a ustupujícím potížím v dodavatelských řetězcích, na které upozornily poslední reporty PMI,“ dodává Vagennecht.

Především ve druhé polovině roku analytici počítají s navýšením aktivity v průmyslovém sektoru – za předpokladu dalšího ústupu problémů na nabídkové straně a zvolnění aktuálně výrazného růstu cen vstupů. To by se mělo pozitivně odrazit ve výkonu exportu. „Podporu poskytne i předpoklad nezhoršení pandemické situace, a tedy absence protipandemických nařízení, u exportních partnerů. Na druhé straně si ale udrží tempo i dovozy především díky oživení soukromých investic,“ podotýká analytik Raiffeisenbank.

„V souhrnu v tomto roce počítáme s kladnou bilancí zahraničního obchodu poblíž 70 miliard korun. Nicméně bude tak následovat po roce 2021, kdy se po započítání prosincového deficitu dostalo saldo obchodní bilance po dlouhých 11 letech do mínusu, i když pouze mírného ve výši 1,5 miliard korun. Jelikož je Česko exportně orientovaná ekonomika, je růst HDP za celý loňský rok přes 3 % na pozadí záporných čistých exportů dobrým výsledkem,“ dodává David Vagenknecht.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat