Zahraniční obchod po pěti měsících zpět v plusu

Zahraniční obchod v listopadu dosáhl překvapivě přebytku ve výši 5,7 miliard korun po -16,3 miliardách v říjnu (původně -18,2 mld.). „Trh i my jsme očekávali deficit, i když výrazně nižší než v říjnu. Výsledek je tak milým překvapením, za kterým stojí výrazné zvýšení vývozu elektrické energie a odpadů,“ konstatuje hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Vývoz po dvouměsíčním poklesu vzrostl o 8,1 % r/r, dovoz ale více než dvojnásobným tempem: o 17,1 % r/r. Po sezónním očištění vývoz přidal 3,8 % r/r.  Vysoké ceny energetických surovin, stále vysoká tvorba zásob, plnění skladů před Vánoci a silná domácí poptávka včetně obnoveného dovozu strojů a dopravních prostředků budou podle analytiků i nadále udržovat tempo dovozu na vysokých úrovních.

Hodnota vyvezených motorových vozidel je už pátý měsíc pod loňskou úrovní (v listopadu o 9,4 % r/r, v říjnu o 31 % r/r). Vývoz motorových vozidel ale v listopadu dosáhl 3. nejvyšší letošní úrovně.

Za prvních 11 měsíců se přebytek obchodní bilance smrsknul na 16,4 miliard z loňských 147,6 mld. Kč.

„Bilance zahraničního obchodu se v roce 2021 kvůli problémům ve výrobních řetězcích, extrémnímu zdražení energetických surovin a jiných materiálů, ale také výpadkům výroby v automotive taktak udrží po dlouhých 11 letech obchodních přebytků nad nulou. Prosincové saldo obchodu ale může ještě zvrátit celkovou bilanci do mínusu. V letošním roce, především díky oživení vývozu ve druhé polovině roku, by se bilance českého zahraničního obchodu měla udržet v přebytku,“ odhaduje Horská.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat