Zahraniční obchod je už pátý měsíc v mínusu. Trápí ho drahé suroviny

Zahraniční obchod v říjnu vykázal druhý nejslabší výsledek letošního roku: schodek ve výši 18,2 miliard koruny. Zářijový schodek se po revizi prohloubil z 13,3 miliard na 15 miliard. Čekal se nižší schodek okolo 14 miliard korun. Zahraniční obchod Česka je již pátý měsíc v mínusu a celoroční bilance se propadá na úrovně z let 2012. „Tehdy byl ale problém především na straně ještě slabé, teprve oživující se zahraniční poptávky, zatímco nyní čelíme prudkému růstu hlavně cen ale také objemu dovozu,“ upozorňuje hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a pokračuje:

Export po sezónním očištění poklesl podruhé v řadě o 4 % r/r (bez sezónního očištění o 7,5 %). Dovoz, který má dost navrch, si připsal +10,7 % r/r sezónně očištěno (6,9 % bez očištění). Zatímco export klesá, dovoz stále roste dvouciferným tempem – za jeho růstem ale z velké části stojí dražší dovážené suroviny, polotovary, výrobky … tedy růst cen v zahraničí neboli dovážená inflace.

Největší brzdou je slabý výkon v automobilovém průmyslu a vysoké ceny nejen energetických surovin. Konkrétně vývoz aut byl v říjnu o 31 % a v září o 33 % nižší než loni. Potíže hlavního tahouna českého exportu se jen přelévají do výsledku celého zahraničního obchodu.

Obchodní bilance
Aktuální                 Předchozí              RB        Trh
v mld. Kč        -18,2                -15,0 (-13,3)        -14,7        -14,5
Zdroj: Raiffeisenbank, Bloomberg, ČS

Dle posledního PMI indexu, tuzemského i toho pro eurozónu, komplikace na straně nabídky prozatím neodeznívají, ale dobrou zprávou je, že se znovu oživuje poptávka. I pro další měsíce musíme ještě počítat se slabším výkonem zahraničního obchodu. Na druhé straně by, po odeznění skokového dohánění ušlé spotřeby a doplňování zásob firmami a zvolnění růstu cen nejen energetických surovin, měly zvolnit.

Přebytek zahraničního obchodu se letos smrskne z loňských 180 miliard korun až na nulu. Nemůžeme ani po dlouhých 11 letech obchodních přebytků vyloučit propad bilance do mínusu. Zahraniční obchod bude ještě několik měsíců ekonomiku spíše brzdit než ji podporovat v restartu. Komplikace na nabídkové straně budou patrně přetrvávat i v první polovině příštího roku, což při předpokládaném oživení růstu investic bude udržovat přebytek v zahraničním obchodě nízko. Zlepšení obchodní bilance proto očekáváme až ve druhé polovině příštího roku, kdy by také zdražování dovážených surovin a materiálů mělo polevit.

Výhled pro export se podle aktuálního výpočtu Indexu Exportu znovu mírně zhoršil, když pro závěr roku predikuje meziroční pokles až do výše 5 % a pro začátek nového roku jen slabý růst. I přesto výkon českého exportu měřený celoroční hodnotou vyvezeného zboží překoná předkovidové úrovně a zapíše si nový historický rekord v blízkosti 3,9 biliónů korun.

Kromě nedostatku materiálů se exportéři potýkají s dalším zhoršením plynulosti dodávek a stále intenzivnějším cenovým tlakům, přičemž zhoršení epidemické situace doma i v zahraničí situaci ještě zhoršuje. Dokud se situace v dodavatelských řetězcích nezlepší, bude se export držet při zemi i na počátku příštího roku. Od března do výpočtu navíc vstoupí výrazně vysoká srovnávací základna z loňského jara, kdy se export vzpamatovával z úderu tehdejší vlny pandemie.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat