Zadlužení firem v únoru vzrostlo o 49 miliard korun, nejvíce za 25 let

České společnosti si v únoru půjčily výrazně více peněz než v předcházejících měsících. Objem jejich úvěrů u bank se zvýšil o 49 miliard korun, což je nejvyšší měsíční nárůst za 25 let. Na konci února tak dosahoval 1 237 miliard korun. Objem jejich úspor se potom zvýšil o 27 miliard na 1 324 miliard korun. V únoru se zároveň po pěti měsících poklesu mírně zvýšil objem úspor živnostníků, a to o 2,5 miliardy na 120 miliard korun.

Stále byl však o 18 miliard nižší než v červnu loňského roku, kdy dosáhl svého maxima. Objem jejich úvěrů se nepatrně snížil, a to na  47,1 miliardy korun. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

Objem firemních úvěrů byl na konci února o 9 % vyšší než o rok dříve. Po většinu roku 2021 přitom objem úvěrů v meziročním srovnání stagnoval. „Růst objemu firemních úvěrů indikuje vyšší poptávku, což se běžně spojuje s ekonomickým oživením. My jsme ovšem v současné době svědky růstu cen vstupů, který může přivést řadu firem do obtíží se splácením úvěrů,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Z dostupných dat přitom nelze jednoznačně určit, k čemu firmy prostředky využily.

Naopak objem firemních vkladů rostl v meziročním srovnání srovnání pomaleji než po většinu roku 2021. Zatímco koncem února 2021 měly  podniky na svých účtech o 13 % více prostředků než o rok dříve, letos v únoru to bylo meziročně jen o 7 % více.

Mezi živnostníky se objem jejich vkladů, i přes lednový růst, meziročně dokonce snížil, konkrétně o 3 %. Důvodem je fakt, že v první polovině roku 2021 se jejich úspory výrazně zvyšovaly, zatímco ve druhé polovině roku je začali podobně rychle rozpouštět.

Mezi obyvateli v únoru vzrostl jak objem úspor, tak objem jejich úvěrů, v obou případech o 0,6 %. Lidé tak měli u bank uloženo 3,07 bilionu korun a půjčeno 2,02 bilionu. Vzhledem k dominanci úvěrů určených na bydlení, které tvoří 80 % dluhu obyvatel, byl i únorový nárůst tažen především těmito úvěry. Jejich objem se však zvýšil nejpomaleji od ledna 2021.

Platební morálka se během února mírně zlepšila napříč všemi sledovanými kategoriemi. Zatímco podniky v lednu nesplácely 3,9 % svých závazků, v únoru to už bylo pouze 3,7 %. U živnostníků šlo o 6,1 % závazků oproti lednovým 6,3 % a u spotřebních úvěrů došlo ke zlepšení ze 4,7 % na 4,5 %. Poměr nesplácených závazků se snížil také u úvěrů na bydlení, i když pouze nepatrně. Je však ze všech kategorií nejnižší.

 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat