Za byznysem do Ruska? Snáze s elektronickými vízy

moscow-1556561_640
Navzdory platným sankcím zůstává Rusko pro některé české firmy významným obchodním partnerem. Pro cesty do Ruské federace bude nově možné využívat elektronických víz vyřizovaných na speciálním webu Ministerstva zahraničních věcí Ruské Federace nebo za pomoci mobilní aplikace, které budou spuštěny 1. 1. 2021. Informovala o tom zahraniční kancelář CzechTrade Moskva.

Takto získaná vstupní víza bude možné pro obchodní cesty, ale i za účelem turistiky a pro soukromé návštěvy. „Ruský premiér Michail Mišustin již dříve schválil seznam zemí, jejichž občané si budou moci o elektronická vstupní víza požádat. Českým exportérům pomůže, že na něj byla zařazena i Česká republika,“ říká Radomil Doležal, generální ředitel agentury CzechTrade.

K zajištění víza nebudou zapotřebí žádná pozvání nebo potvrzení ubytování z hotelu a ani účel návštěvy není nijak omezený. O vízum bude možné zažádat od 1. 1. 2021 vyplněním dotazníku, kde je nutné nahrát do systému fotografii, kopii cestovního pasu a zaplatit poplatek necelých 900 korun (40 USD). Takto zadaná žádost o vízum bude zpracována do 4 dnů s platností 60 dní. Po území Ruské Federace se dotyčná osoba bude moci pohybovat maximálně po dobu 16 dnů od překročení státní hranice.

Spolu s pravidly vyřízení byl schválen i seznam uznaných zemí a hraničních přechodů, přes které lze s tímto vízem do země vstoupit.

 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat