Z německé ekonomiky přicházejí smíšené signály

Výsledky průzkumu instituce Ifo týkající se současného hodnocení kondice německé ekonomiky a jejího budoucího směřování nabízejí smíšený obrázek. Oproti očekáváním index vyjadřující aktuální ekonomickou situaci poklesl, v případě budoucího vývoje sice došlo k nárůstu, ale k menšímu, než byla predikce trhu.

Výkon německé ekonomiky se sice zlepšuje, ale pomalu, navíc se situace liší podle sektorů. V problémech se nadále nacházejí zpracovatelský průmysl či sektor stavebnictví, naopak vývoj ve službách je vcelku pozitivní. Úplné oživení německé ekonomiky tak zatím nenastalo.

Ekonomice by podle analytiků mohli pomoci spotřebitelé, jimž díky výraznějšímu poklesu inflace vzrostou reálné mzdy. Nicméně v tuto chvíli se zdá, že německé domácnosti příliš peněženky neotevřely a zatím stále relativně ve velké míře šetří.

Optimismus je spojován také s očekávaným začátkem snižování úrokových sazeb v červnu ze strany ECB. Postup ECB v dalších měsících není však zcela jasný i kvůli v minulém týdnu zveřejněnému údaji o růstu mezd v eurozóně.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat