Vzpomínka na léto: HDP za 3. čtvrtletí vzrostlo o 6,2 %

mapa

Po prudkém propadu domácího hospodářství ve 2. čtvrtletí přišlo ve 3. čtvrtletí (podle očekávání) velmi rychlé oživení ekonomické aktivity. HDP podle předběžného odhadu ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 % mezičtvrtletně, zatímco meziročně poklesl o 5,8 %.

„K mezičtvrtletnímu oživení ekonomiky ve 3. čtvrtletí podle mě přispěly na poptávkové straně především zahraniční obchod a spotřeba domácností. Na straně nabídky došlo k významnému oživení průmyslu a většinově se dařilo i sektoru služeb. Na detaily si však budeme muset počkat až na zpřesněný odhad, který bude uveřejněn na začátku prosince,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Důležité je poznamenat, že předběžný odhad HDP je ve srovnání se standardními roky zatížen výrazně větší mírou nejistoty, tedy i pravděpodobnost odchylky od zpřesněného údaje HDP je výrazně větší.

Čísla za 3. čtvrtletí jsou také kvůli aktuálnímu vývoji pandemie čísly minulosti a nijak nereflektují současnost. Již nyní je tak zcela jasné, že oživení domácí ekonomiky bude letos mít tvar W a o výsledku HDP za celý letošní rok rozhodne hloubka hospodářského propadu ve 4. čtvrtletí.

V souhrnu za letošní rok očekávám pokles domácí ekonomiky v rozmezí 6,5 % až 7,2 % a to v závislosti právě od vývoje HDP ve 4. čtvrtletí.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat