Vývoj kurzu koruny přibrzdil silnější dolar

money-3536346_640

Druhá polovina minulého týdne koruně nevyšla, když oproti euru oslabila o zhruba 0,5 % z úrovně poblíž EUR/CZK 25,46 na 25,57. Vůči dolaru zaznamenala ještě výraznější ztrátu o téměř 2,4 %. Jde o důsledek vývoje na globálních trzích v návaznosti na středeční zasedání amerického Fedu. „Centrální bankéři sice ponechali úrokové sazby i tempo nákupu aktiv beze změny, sdělili ovšem, že očekávají dvojí zvýšení sazeb do konce roku 2023, přičemž na předchozím zasedání pro toto období ještě počítali se stabilitou sazeb. Poněkud více jestřábí, než očekávaný, tón ze strany Fedu podpořil dolar. Kurz eurodolaru v pátek odpoledne činil 1,18, před začátkem jednání Fedu se pohyboval poblíž 1,21. Popsaný vývoj neprospěl nejen koruně, ale ani ostatním měnám regionu – zlotému a forintu. Všechny tři měny se pohybovaly v tandemu a během pondělí až pátku si vůči euru připsaly zhruba stejnou ztrátu okolo 0,6 %,“ vysvětluje analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht.

Ve druhé polovině tohoto týdne by mohla koruna část ztrát zkorigovat. Úpravy dolarových pozic v návaznosti na zasedání Fedu by na trhu měly postupně odeznívat, a tím zmírňovat podporu pro americkou měnu. I přesto je však na počátku týdne možná mírnější volatilita kurzu dolaru, a tedy i české měny, díky plánovaným vystoupením amerických centrálních bankéřů. „Dnes v pozdějších hodinách bude mluvit James Bullard a Robert Kaplan a zítra se postaví před Kongres šéf Fedu Powell. Ve středu se ale již pozornost investorů přesune na zasedání ČNB. V uplynulých několika dnech se někteří členi bankovní rady ČNB vyjádřili ve prospěch zvýšení sazeb již na červnovém zasedání, nicméně konečné rozhodnutí nebude jednohlasné,“ dodává Vagenknecgt.

Trh aktuálně počítá se středečním odsouhlasením zvýšení hlavní úrokové sazby z 0,25 % na 0,50 %. ČNB by tím vyslala signál, že drží inflační očekávání zkrátka, a upevnila tak důvěru investorů. Současně by se navýšila atraktivita koruny díky vyššímu úrokovému diferenciálu. „Ovšem kromě samotného rozhodnutí bude pro českou měnu důležitá i následná tisková konference. Trh se bude snažit vyčíst vnímání rizik spojených s pandemií a možné indicie ohledně zvyšování hlavní úrokové sazby na dalších letošních zasedáních,“ doplňuje Vagenknecht.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat