Navzdory pandemii covidu i nedostatku dovážených komponent se české ekonomice i v závěru minulého roku dařilo. Podle dnes zveřejněného předběžného odhadu se HDP ČR zvýšil oproti předchozímu čtvrtletí o 0,9 %, meziročně o 3,6 %.
„S ohledem na výrazné problémy v domácím automobilovém sektoru ve druhé polovině loňského roku je výsledný růst HDP nakonec možné považovat za úspěch, ačkoliv se ještě úroveň výstupu plně nevrátila na předcovidové hodnoty,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Jak dodává, na detailnější vhled do struktury HDP si budeme muset počkat na začátek března, kdy bude publikován zpřesněný odhad HDP.
“S ohledem na situaci i třeba na stávající prognózu ČNB jde o velmi dobrý výsledek, za kterým stojí na straně poptávky zahraniční obchod, na straně nabídky zase souhrnné odvětví obchodu, dopravy a HORECA,“ souhlasí ekonom ČSOB Petr Dufek.
„Je zřejmé, že sen o obnově ekonomiky ve tvaru V se rozplynul jako pára nad hrncem. Naše hospodářství se bude na úroveň před příchodem pandemie vracet delší dobu, než jsme si původně přáli. Navíc v průběhu koronavirové krize došlo ke skokovému růstu zadlužení České republiky a ekonomiku začala poškozovat vysoká míra inflace,“ upozorňuje však hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Za celý rok 2021 si česká ekonomika připsala růst ve výši 3,3 %. Podařilo se jí tak umazat něco přes polovinu propadu dosaženého v pandemickém roce 2020. Zásluhu na tom má rostoucí spotřeba domácností spolu se zásobami, kterými se firmy jistily v čase nefungujících dodavatelských řetězců. Takto solidní růst ekonomiky se pozitivně odrazil i na trhu práce, kde dále klesala nezaměstnanosti.
„I když vyhlídky pro rok 2022 jsou velmi dobré, potenciální brzdou zůstává fungování mezinárodních dodavatelských řetězců, nedostatek kvalifikovaných a pomocných pracovníků a v neposlední řadě i vysoká inflace,“ odhaduje Dufek. Právě vysoká inflace totiž přímo negativně ovlivňuje kupní sílu domácností a bude tak brzdit reálnou spotřebu.
Podle analytiků je velká šance, že růst tuzemské ekonomiky v roce 2022 překoná hranici 4 %.