Vysoké peněžní tresty pro banky za kartel při obchodech s měnami

Pětice velkých nadnárodních bank musí zaplatit pokutu 344 milionů eur (8,7 miliardy korun) za kartel při obchodování s měnami. Rozhodla o tom Evropská komise. Pouze největší švýcarská banka UBS pokutu platit nemusí, protože Komisi na existenci kartelu sama upozornila. Pokud by tak neučinila, platila by 94 milionů eur.

Banky UBS, Barclays, RBS, HSBC a Credit Suisse se domlouvaly Vyna transakcích s měnami zemí skupiny G10, kam patří nejvyspělejší státy západního světa. Největší pokutu musí zaplatit britská banka HSBC, na kterou připadá 174,3 milionu eur. Následuje švýcarská Credit Suisse s penálem 83,3 milionu eur, zatímco na britskou banku Barclays připadá trest ve výši 54,3 milionu eur. Nejnižší pokutu dostala britská banka RBS, která zaplatí 32,5 milionu eur. Banky Barclays, HSBC a RBS porušení pravidel přiznaly, výměnou za spolupráci získají slevu ze sankce.

Banky za posledních více než deset let v celém světě dostaly pokuty v úhrnu za miliardy eur, většinou za manipulaci s klíčovými indexy, které jsou určující pro stanovování každodenních poplatků za finanční transakce.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat