Data z americké ekonomiky přinesla optimističtější výsledek tamní spotřebitelské inflace za měsíc duben. V meziměsíčním vyjádření cenový růst zpomalil z 0,4 % na 0,3 %, trh přitom očekával zachování předchozího tempa.
Největší složku tvoří náklady na bydlení. Jádrová inflace v souladu s očekáváním činila také 0,3 % (m/m), což představuje nejnižší meziměsíční cenový růst v tomto roce. Meziročně se inflace snížila z 3,5 % na 3,4 %, jádrová z 3,8 % na 3,6 %, což představuje nejnižší růst dokonce za poslední 3 roky.
To je podle analytiků dobrá zpráva pro Fed, jehož předseda na úterním vystoupení v Amsterdamu hovořil o snížení důvěry ve snadný návrat inflace k cílové hodnotě. Fed zároveň již postupný pokles inflace vyhlíží, aby mohl začít uvolňovat měnově-politické restrikce, které dusí další části ekonomiky.
Prozatím zůstává přístup americké centrální banky ostražitý, z vyjádření jejích představitelů vyplývá, že k překvapivým krokům se na příštím zasedání uchylovat nebudou, a to ani v jednom směru, ale pravděpodobnost prvního snížení sazeb v září je nyní vyšší. Se slabší inflací ale v dubnu přišlo i oslabení maloobchodu, který měl poklesnout z 0,7% růstu na 0,4 % m/m, nakonec se ukázala stagnace (0,0 % m/m) a k růstu došlo jen při vynechání prodeje automobilů (0,2 % m/m).