Výhled v Německu na ekonomickém optimismu nepřidal

brandenburger-tor-201939_1280

K dispozici jsou prosincové výsledky průzkumu instituce Ifo hodnotící aktuální ekonomickou situace a budoucí očekávání v Německu. V obou případech se očekávalo mírně pozitivnější hodnocení ve srovnání s listopadem, ale výsledek byl negativním překvapením.

Poprvé od letošního srpna se zhoršilo vnímání budoucnosti, a to kvůli očekávanému pomalejšímu než původně predikovanému růstu německé ekonomiky, slabému růstu spotřeby domácností, slabé zahraniční poptávce, geopolitickému napětí ve světě či problémům při sestavování rozpočtu na příští rok, kterým čelila spolková vláda (dohoda vládní koalice na sestavení rozpočtu pro rok 2024 vznikla až v minulém týdnu).

Průzkum ukazuje i na vysokou míru nejistoty, která panuje v ekonomice. „Byla by potřeba jasná a ucelená strategie hospodářské politiky, která by navrátila největší evropskou ekonomiku na cestu růstu, ale bohužel taková strategie chybí a to je nedobrá zpráva pro německou, ale i pro českou ekonomiku,“ říká Martin Kron, analytik Raiffeisenbank.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat