Výhled na kurz koruny zůstává zatížen celou řadou nejistot

the-value-of-the-g13d87d0fa_1280

První čtvrtletí přineslo na korunový trh výraznou rozkolísanost. Důvodem byl především skokový nárůst finančního napětí, který vedl nejprve k oslabení české měny nad 24,00 EUR/CZK a následně – díky zklidnění situace – k velmi rychlému posílení o více než 50 haléřů.

Vedle lepší globální nálady hrají koruně do karet i další faktory. Na jedné straně se jedná o kombinace atraktivního úrokového diferenciálu a intervenčního závazku ČNB, na druhé pak o jestřábí komunikaci členů bankovní rady v čele s guvernérem Michlem, který by rád viděl korunu na ještě silnějších úrovních.

Tyto faktory budou dle našeho základního scénáře podporovat korunu i v nejbližších měsících. Ve druhé polovině roku však nadále předpokládáme postupné oslabení české měny až k úrovni 24,50 EUR/CZK. Tento scénář stojí na dvou důležitých předpokladech. Za prvé, na snížení úrokových sazeb ze strany ČNB o 100bps v posledním čtvrtletí 2023, respektive zužujícím se úrokovém diferenciálu mezi Českem a eurozónou, potažmo USA. Za druhé, na postupném opuštění intervenčního režimu ČNB ke konci tohoto roku, který by měl vést k odlivu části spekulativního kapitálu.

Vzhledem k vysoké nejistotě ohledně dalšího směřování koruny pracujeme nově i s alternativním scénářem. Ten se vztahuje především k předpokladu o ukončení intervenčního závazku ČNB, kde vnímáme aktuálně největší nejistotu – ať již jde o načasování nebo samotné provedení. Ve hře je proto i varianta, že by ČNB mohla bránit nadměrným ztrátám koruny po výrazně delší dobu, což by se mohlo zamlouvat guvernérovi Michlovi, který chce vidět dlouhodobě silnou korunu. V takovém scénáři by koruna mohla setrvat na současných silných úrovních až hluboko do roku 2024.

Celkově platí, že výhled na kurz koruny zůstává zatížen celou řadou nejistot, které zvyšují počet – s rozumnou mírou pravděpodobnosti – představitelných scénářů. V tom základním stále sázíme na slabší korunu ke konci tohoto roku, náš alternativní scénář však rozhodně nepodceňujeme.


Autorem textu je Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat