Výhled letošního růstu české ekonomiky klesl na 1,9 ze 4,4 procenta

Růst české ekonomiky by měl letos být ve výši 1,9 procenta, měl by být tedy slabší než je očekávaný průměr Evropské unie. Ve své makroekonomické prognóze to konstatovala Evropská komise. Snížila tak znatelně svůj únorový odhad, který pro Česko činil 4,4 procenta. Růst v České republice bude podle komise brzdit nejistota a zvyšování cen.

Loni podle Komise české hospodářství vzrostlo o 3,3 procenta. Na příští rok Brusel očekává růst české ekonomiky o 2,7 procenta. To už je o čtyři desetiny procentního bodu více než průměr celé sedmadvacítky.

Komise snížení výhledu zdůvodnila narušenými dodavatelskými řetězci kvůli ruské invazi na Ukrajinu i koronavirovou uzávěrou v Číně. Vliv má i zvýšená míra inflace spojená s vyššími cenami energií a zboží.

Inflace by měla vrcholit v letošním druhém čtvrtletí. Za celý rok by v průměru měla být 11,7 procenta, v roce 2023 pak podle Evropské komise zpomalí na 4,5 procenta, zejména díky posílení domácí měny a stabilizaci cen energií.

Hlavním motorem růstu podle Evropské komise zůstává domácí poptávka. A to přesto, že vysoká inflace výrazně stlačí reálné disponibilní příjmy domácností.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat