Vlivná ratingová agentura Fitch potvrdila Česku rating. Rozvrat veřejných financí nečeká

Sázka na jistotu - úvodní obrázek
Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-. Naposledy tak učinila začátkem letošního roku. Česko tak vykazuje stejný stupeň spolehlivosti svého zadlužení jako Belgie, Spojené království nebo jako Estonsko, které je nejméně zadluženou zemí EU. Agentura předpokládá, že současný enormní nárůst veřejného zadlužení v poměru k HDP je pouze přechodného rázu, střednědobě očekává jeho nástup na klesající dráhu. Ten podpoří také stabilní ekonomický růst, jenž se dostaví v důsledku postupující vakcinace a potlačení pandemické situace. 

 

Rizikem je déletrvající nestřídmá rozpočtová politika vlády, tedy již zejména té, jež vzejde z říjnových voleb, a nezvládnuté výzvy plynoucí z transformace autoprůmyslu. 

„Fitch je dokonce optimističtější než sama stávající česká vláda ve svém aktuálním, dubnovém Konvergenčním programu, klíčovém výhledovém ekonomickém dokumentu. Vláda totiž předpokládá výhledově vyšší úrovně poměru veřejného dluhu k HDP než agentura. Fitch počítá s tím, že na horizontu prognózy bude hospodářský růst ČR výraznější, než nač ukazují předpoklady vlády, a zároveň po letošních volbách očekává znatelnější než nyní předpokládaný důraz na fiskální střídmost,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. 

Česko tak v hodnocení tří světově významných ratingových agentur – vedle Fitch Ratings ještě Moody’s a Standard & Poor’s – zůstává nejlépe hodnocenou zemí ze všech států bývalého sovětského bloku. 

Agentura Fitch Ratings ve svém aktuálním hodnocení zachovává nejen stávající rating, ale také výhled. To znamená, že nepředpokládá v oblasti veřejných financí vývoj, který by mohl vést ke zhoršení ratingu. Výhled udržitelnosti českých veřejných financí, a tedy i úvěrové spolehlivosti, považuje za stabilizovaný. 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat