Vláda opět zpřísňuje opatření, koruna zůstává v klidu

Kvůli zhoršující se pandemické situaci vláda opět zpřísňuje opatření. Se zpožděním, ale přece reaguje na zhoršující se skóre proti pandemického systému PES. Po dvou týdnech opět zavřou restaurace, hotely a penziony, bazény, vnitřní sportoviště, galerie a knihovny. Zůstanou ovšem otevřeny obchody. „Z pohledu dalšího vývoje pandemie bude klíčové, jak výrazně Češi v průběhu vánočních svátků omezí sociální kontakty, popřípadě jak při nich budou zodpovědní (zda budou například podstupovat preventivní testy),“ podotýká hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. Trhy včetně koruny však v tuto chvíli na novou vlnu vládních nařízení již nereagují tak negativně. Více je stále zajímá “rychlost” zavádění vakcíny, fiskální impulsy a další vývoj měnové politiky, tím pádem i středeční zasedání Fedu a čtvrteční ČNB.

Rozvolnění vládních opatření vedlo v posledních dvou týdnech k poměrně rychlému nárůstu sociálních kontaktů – mobility index ukazoval na pohyb Čechů v obchodech a v rekreačních zařízeních v polovině listopadu zhruba 40-50 % pod normálem posledních let, zatímco poslední dny se ten samý index pohybuje 5-10 % pod normálem.

Obsah obrázku text, zbraň
Popis byl vytvořen automaticky

„Pokud vládní opatření a chování lidí sníží v nejbližších dnech číslo R zpátky pod jedničku a do deseti až čtrnácti dnů se vrátíme k úrovním okolo 0,8, může už druhá polovina ledna vypadat “veseleji”. Na druhou stranu, pokud bychom se zasekli s reprodukčním číslem jen těsně pod úrovní 1, těžko bychom se do efektivního nasazení vakcíny zbavili komunitního šíření viru a mohli si dovolit výrazněji uvolnit vládní proti pandemická opatření,“ konstatuje Bureš.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat