Češi v pandemii šetří. Na účtech mají oproti normálu navíc 120 miliard

Lidé v Česku se obávají horších časů, své peníze hromadí na účtech i v obavě ze zdražování, naopak Česká národní banka předpokládá po odeznění pandemie nákupní mánii. Lednový lockdown odradil Čechy od utrácení ještě více, než se čekalo. Tržby v maloobchodě poklesly meziročně o devět procent, což je historicky druhý nejvýraznější pokles. Výrazněji se propadly už jen loni v dubnu, kdy vrcholil jarní lockdown roku 2020. „Češi omezili své výdaje výrazněji, než se čekalo, neboť analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládali ve střední hodnotě svých odhadů propad čítající 5,8 procenta. Své výdaje omezili nejvíce za oděvy a obuv, za které utratili o 74,1 procenta méně než loni. Klesaly ale výdaje také za domácí potřeby, kosmetiku, počítače, mobily i elektroniku či za lékárenské zboží,“ shrnuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Čechy k vyšším výdajům nemotivovalo ani zrušení superhrubé mzdy. Její zrušení – a související snížení daně z mzdy – v“šak pocítili poprvé až v únorovém výplatním termínu. Ovšem v lednu se vidina nižších daní, a tedy vyhlídka více peněz na spotřebu, ve spotřebním chování Čechů neprojevila. Peníze, které Češi ušetří v odložených nákupech, mohou ovšem způsobit nákupní mánii, jakmile dojde k odeznění pandemie a otevření obchodů,“ odhaduje Kovanda.

Faktem je, že Češi rok od propuknutí pandemie a uzavření ekonomiky hromadí na svých účtech velké peníze. Střední třída v ČR má podle odhadu České národní banky nyní v úsporách o zhruba o 120 miliard korun více, než by měla za situace bez covidové pandemie. Podle analytiků Češi své peníze hromadí ze svou důvodů: kvůli zavření obchodů, restaurací či omezené možnosti cestování je nemají pořádně kde a za utrácet, zadruhé se obávají zhoršení vlastní finanční situace, zejména pak vyhazovu ze zaměstnání.

Dá se proto předpokládat, že až pandemická situace odezní, což díky postupující vakcinaci u nás i v zahraniční může nastat už později na jaře, nejpozději ve druhé polovině letošního roku, Češi ve velkém začnou utrácet. K uvedené našetřené sumě 120 miliard lze připočíst dalších 80 miliard díky zrušení superhrubé mzdy, které platí od letoška a vlastně znamená snížení daně ze mzdy pro miliony zaměstnanců.

Dohromady tedy podle centrální banky bude mít po otevření ekonomiky česká střední třída k dispozici 200 miliard korun z odložených nákupů. Ty podle všeho „vrhne“ do ekonomiky, což způsobí její rekordní růst. „A také to ovšem může způsobit citelné zdražování, inflaci. To by mohlo ještě umocnit očekávanou mánii po otevření ekonomiky. Kdo totiž bude v obchodech po otevření ekonomiky co nejdříve, ještě bude nakupovat za ceny akčních nabídek, sloužících jako lákadlo k návratu k nákupu v kamenných obchodech, či bude nakupovat obecně za nižší, inflačně ještě nezvýšené ceny. Kdo dříve přijde, ten dříve – a levněji – mele,“ říká Kovanda.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat