Vklady v českých bankách drží tempo, úvěry dále zpomalují

money-g927173e74_1280

Celková suma bankovních aktiv v říjnu vzrostla o 1,4 % meziměsíčně na konečných 9 620 mld. Kč. V meziročním srovnání bilanční suma zpomalila tempo růstu na 4,0 %. Za říjnovým nárůstem stojí z větší míry vklady a úvěry u centrálních bank a jiných úvěrových institucí (+2,4 % meziměsíčně), ale také úvěry a jiné pohledávky za klienty (+0,7 % meziměsíčně).

Celkové vklady uzavřely říjen na hodnotě 6 553 mld. Kč, což je o 2,1 % více než v září a o 7,9 % více v meziročním srovnání. V tomto měsíci se opět činily vládní instituce, které do bankovního sektoru vložily více než 77 mld. Kč.

K růstu přispěl i firemní sektor (+32 mld. Kč) a segment nerezidentů (+10 mld. Kč). Naopak obyvatelstvo silně pociťuje zvýšení životních nákladů a jejich úspory výrazně zpomalily tempo růstu na 0,1 % meziměsíčně (+3,7 mld. Kč). Tento vývoj se propisuje i do struktury nad-vkladů, jejichž celková hodnota v říjnu překročila 400 mld. Kč.

Zatímco nad-vklady obyvatelstva již pomalinku klesají a ve srovnání se svým maximem, kterého dosahovaly v dubnu 2021, jsou nižší již o 58 mld. Kč, nad-vklady nefinančních podniků dosahují maxima právě v říjnu na hodnotě 203 mld. Kč.

Celkové úvěry v říjnu připsaly 0,7 % meziměsíčně a dosáhly hodnoty 4 094 mld. Kč. V meziročním srovnání jejich tempo růstu lehce zpomaluje, avšak drží se stále poměrně vysoko na 6,2 %. K říjnovému růstu nejsilněji přispěly úvěry poskytnuté finančním institucím (+4,0 % meziměsíčně), úvěry nefinančním podnikům přidaly 0,7 % meziměsíčně a úvěry obyvatelstvu dále zpomalily tempo růstu na 0,3 % meziměsíčně.

V produkci nových úvěrů nedošlo v říjnu k žádné zásadní změně. Nově poskytnuté hypotéky se zasekly lehce pod 7 mld. Kč, což je hodnota podobná té v lednu 2014. V součtu bylo letos poskytnuto o 52 % méně nových hypoték než v loňském roce. Ve srovnání s posledním před-covidovým rokem 2019 je objem nových hypoték stále mírně vyšší, konkrétně o 3,7 %.

Naopak nové spotřebitelské úvěry v hodnotě necelých 78 mld. Kč letos dosahují nejvyššího objemu za posledních pět let a ve srovnání s loňským rokem jsou vyšší o 2%. Nové úvěry poskytnuté firmám v české měně prohloubily meziroční pokles objemu na 41 %. Brzdí ovšem i nová produkce úvěrů v eurech, neboť úroková sazba se zvýšila z 1,3 % na počátku roku na aktuálních 2,5 %.

Objem eurových úvěrů poskytnutých v letošním roce je ovšem stále o 104 % vyšší než vloni. V součtu pak nová produkce firemních úvěrů zaostává za tou loňskou o necelých 12 %, avšak ve srovnání s rokem 2019 je o více než 18 % vyšší.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat