Vidím dvě rizika: První je deflační a druhá je bublina na trhu aktiv, říká Aleš Michl z ČNB

Aleš Michl - člen bankovní rady ČNB

Světová ekonomika sice zažívá dlouhodobé expanze, o to drsnější pak ale přicházejí recese. „Potvrdilo se to i v roce 2020 byť recese nebyla způsobena problémy na trhu aktiv, ale záměrnými uzávěrkami ekonomiky, covidovým šokem,“ upozornil ve svém vystoupení na letošním Investičním fóru ekonom a člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Bez ohledu na covid ale podle něj pohled na svět financí zůstává stejný. Konkrétně upozornil na to, že „trh dluhopisů už vlastně přestává být trhem“. „ECB zkresluje úrokové sazby, dlouhou dobu platí v eurozóně záporné úrokové sazby. Jen v roce 2020 bilance ECB narostla o dalších 50 % na sedm miliard euro, ECB nyní například drží 38 % slovenského státního dluhu. Nevím, zda je to normální,“ řekl Michl.

Má to podle něj důsledky v tom, že se uvolnil vztah mezi peněžní zásobou a spotřebitelskou inflací a je spíše v cenách aktiv – akcií, dluhopisů, nemovitostí. Michl ve svém vystoupení vykreslil dva odlišné negativní scénáře budoucnosti. První deflační a druhý v podobě bubliny na trhu aktiv.

„Deflační scénář je brzdění inflace, inflace nula… Proto jsem také vyzval fiskální politiku k vyšším expanzím, ke snížení daní, což může pomoct. Ano – za cenu nárůstu dluhu, ale financovaného tržně. Plus by se k tomu hodil plán, jak dosáhnout přebytkových veřejných financí, až se ekonomika navrátí do růstu. Nechci devalvaci kurzu jako v roce 2013,“ řekl Michl.

Riziko bublin na trhu aktiv podporují záporné úrokové sazby, které i proto Michl odmítá: „Proto by také člověk kupující nemovitost měl mít minimálně 10 % ze svého. Teď jsou úrokové sazby extrémně nízké a hrozí nadměrné zadlužování státu, domácností i firem. To by mohl být do budoucna problém. Pro nás je důležité, že ČNB nezavedla a doufám, že nezavede záporné úrokové sazby.“

Michl vidí naději zejména v tom, že se tuzemský průmysl a firmy již naučily s covidem žít: „Musí nadále vládnout podnikatelský duch, průmysl a export byl dlouho v mínusu, ale od října je opět v plusu a firmy dohánějí ztráty z jarního lockdownu. Ekonomika sice spadla, ale čekám, že letos výrazně vzroste.“

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat