Viceguvernér ČNB Jan Frait: Silnou korunu vnímám pozitivně, za žádný velký problém to nepovažuji

„I za konzervativních předpokladů inflace poklesne k velmi nízkým jednociferným hladinám a těžko se nám hledá – s výjimkou stále silného trhu práce – něco, co by tomu mělo bránit,“ říká v novém díle ekonomického podcastu MakroMixér Jan Frait, viceguvernér České národní banky.


Podcast najdete ve službách SpotifyApple PodcastsGoogle Podcast či SoundCloud.


V krátkodobém pohledu na měnovou politiku zmiňuje obavu části bankovní rady z odkotvení inflačních očekávání. Současné úrovně sazeb dle něj nevedou k oslabování koruny ale naopak. Se slibováním jejich rychlého poklesu by byl velmi opatrný, jako strašák vnímá případnou neochotu hlavních centrálních bank jít se sazbami výše.

Dlouhodobě preferuje držet sazby na úrovních vyšších vzhledem k inflaci nebo růstu příjmů, než jsme viděli v posledních deseti letech. Silnou korunu vnímá pozitivně a za žádný velký problém stav nepovažuje a závazek bránit nadměrným výkyvům koruny nehraje podle něj v tuto chvíli takovou roli, problém je spíše psychologický.

Z dalšího obsahu:

Jan Frait, viceguvernér ČNB  k inflaci a inflačním očekáváním:

“Inflace i za konzervativních předpokladů poklesne k velmi nízkým jednociferným hladinám a těžko se nám hledá něco, co by tomu mělo kromě výrazně napjatého trhu práce bránit”

“Nejsme schopni spolehlivě měřit inflační  očekávání a nemůžeme si být nikdy zcela jisti, zda jsou dobře ukotvena”

“Pokud jde o nárůst marží, to samo o sobě výrazné inflační riziko představovat nemusí. Je vysoce pravděpodobné, že budoucí poptávka se nepotká s vyššími cenami”

“Trh práce je zdrojem  (inflačních) rizik. Je jasné, že při tak silném trhu práce, zvýšená inflace implikuje, že mzdové požadavky budou vysoké i v následujícíh letech. Co může pomoci, je silná koruna, která bude vytvářet rozpočtové omezení pro významnou část české ekonomiky, která exportuje”

K měnové politice krátkodobě:

“Část bankovní rady se obává, že inflační očekávání mohou být odkotvena, a bez toho aniž bychom dál výrazně zvyšovaly úrokové sazby, můžeme ztratit svoji kredibilitu. Já toto nezpochybňuji a považuji to částečně také za určité riziko. Na druhé straně se dívám hodně na to, co v modelu není, a to jsou úvěry. Z tohoto titulu se mi jeví, že politika funguje a působí, jak má.”

“Ta úroveň sazeb, které tu máme, nevede k oslabování koruny, ale naopak. I z tohoto titulu jsou úrokové sazby relativně vysoké”.

“Byl bych velmi opatrný při slibování rychlého poklesu úrokových sazeb, situace je nejistá. Co mě straší je, že evropské centrální banky nebudou ochotny jít s úrokovými sazbami výše. Bude tendence si říct, že my tu poptávku nebudeme tlumit, protože inflace nakonec vymizí”

K úrokovým sazbám v dlouhém období:

“Preferuji držet sazby na úrovních vyšších vzhledem k inflaci nebo růstu příjmů než jsme viděli v posledních deseti letech”.

“Byl bych velmi rád, abychom se alespoň  vrátili k tomu, co máme v našem modelu – krátká reálná sazba 1% a 2% očekávaná inflace. Dívám se hodně na dlouhé sazby, které jsou podle mého názoru důležitější než ty kratší, a ve vyspělých ekonomikách se stabilní nízkou inflací jsou stovky let běžné sazby nominální kolem 4-5%. Pokud bychom se měli vrátit k normálu, tak to jsou ty úrovně, které bych považoval za adekvátní ”

Ke kurzu české koruny

“… (silnou korunu) vnímám pozitivně a za žádný velký problém to nepovažuji. Pokud koruna bude lehce zhodnocovat, jak tomu bylo v minulosti, tak to nebude znamenat ztrátu cenové konkurenceschopnosti, protože firmy se adekvátně přizpůsobí ve své mzdové či jiné politice.”

“… závazek (bránit nadměrným výkyvům koruny) nehraje v tuto chvíli takovou roli, problém je spíše psychologický. Spousta hráčů se na něj upíná a bylo by obtížné vysvětlit v krátkém časovém okamžiku, co znamená ukončení tohoto režimu. Je třeba najít správný okamžik, kdy tak učinit. Pokud v tuto chvíli neznamená žádné škody, moc bych se tím netrápil ”

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat