Průmyslová produkce v květnu oproti dubnu poklesla o 3,6 %, zatímco v meziročním srovnání vzrostla o 25,3 %. V meziměsíčním srovnání je vidět zřetelné zvolnění průmyslové aktivity. To však není ani tak důsledek slabé poptávky, ale spíše pokračujících problémů na nabídkové straně. Velmi dobře je to vidět například v automobilovém průmyslu, kde pokračuje silný růst nových zakázek, ale zároveň chybí součástky,“ upozorňuje analytik Akcenta Miroslav Novák.
Meziroční růst průmyslu byl i v květnu výrazně ovlivněn nízkou srovnávací základnou z loňského května. Efekt nízké srovnávací základny bude v nadcházejících měsících postupně vyprchávat. Nové průmyslové zakázky v květnu pokračovaly v silném růstu, a to o 46,5 % meziročně. Prudce rostly jak zahraniční, tak i tuzemské zakázky.
„K meziročnímu růstu průmyslu v květnu nejvíce přispěla motorová vozidla, plastové a pryžové výrobky či kovodělný průmysl. Naopak k meziročnímu poklesu produkce došlo v energetice a u výroby počítačů, elektronických a optických přístrojů,“ říká Novák.
Problematickým místem průmyslu se stále zřetelněji ukazuje nabídková strana. Dále rychle rostou ceny vstupů, pokračují prodlevy v dodávkách a řadu podniků začíná opět trápit nedostatek zaměstnanců. Problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích budou velmi pravděpodobně přetrvávat i ve druhé polovině letošního roku.
„Nejbližší měsíce bude i nadále charakterizovat silný meziroční růst průmyslové produkce, když loni ve 2. čtvrtletí došlo k výraznému útlumu průmyslu kvůli probíhající pandemii. Zároveň však bude meziroční dynamika průmyslu zřetelně zpomalovat, protože efekt nízké statistické základny bude vyprchávat. Hodnotnější obrázek o vývoji průmyslu tak budou i nadále poskytovat meziměsíční údaje. V souhrnu za celý letošní rok by se mohl růst průmyslu vyšplhat na téměř 10 %,“ říká Novák.