V oboru IT podniká v Česku 12 500 firem a 45 000 OSVČ

world-wide-web-gca9bbb5e0_1280

Podnikání v segmentu IT se v ČR daří. Podle aktuálních dat Dun & Bradstreet je v ČR aktuálně registrováno 12 510 společností a 44 836 OSVČ, které podnikají v IT. Populace firem i podnikatelů z IT se rozrůstá rychleji než podnikatelská základna jako celek.

„Firmy i podnikatelé v oboru IT v ČR přibývají výrazně rychleji než podnikatelské subjekty působící v jiných oborech činnosti. Podnikatelská základna IT firem se za posledních pět let rozrostla o 16 %, zatímco celkový počet firem v ČR se navýšil o 12 %. Podstatně rychleji přibývají OSVČ – zatímco celkový počet fyzických osob – podnikatelů za posledních pět let narostl o necelá dvě procenta, IT podnikatelů přibylo 16 %,“ zhodnotila vývoj analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Počet společností s ručením omezeným a akciových společností, které podnikají v oblasti informačních technologií, v posledních pěti lety roste. Ke konci roku 2022 jich v ČR bylo registrováno 12 510. „Ačkoliv loni vzniklo 730 nových firem, které podnikají v IT, což je druhý nejnižší počet za posledních pět let, podnikatelská základna IT firem se rozrůstá rychleji než podnikatelská základna v ČR jako celek. V IT na jednu zaniklou firmu vznikají čtyři nové, zatímco ve zbytku populace firem to jsou jen dvě nové na jednu zaniklou,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

„To znamená, že v IT, ve srovnání se všemi firmami v ČR, zaniká výrazně méně firem. U firem, které podnikají v IT, také evidujeme méně negativních událostí,“ uvedla dále analytička Dun & Bradstreet. Obor dlouhodobě patří mezi segmenty podnikání, ve kterých vzniká nejvíce firem. „V posledních pěti letech se firmy s hlavním předmětem podnikání v oblasti IT vždy umístily mezi desítkou nejčastějších oborů činnosti evidovaných v daném roce,“ dodává Petra Štěpánová.

Souhrnné tržby deseti největších firem, řazených podle tržeb za rok 2021, dosáhly více než 57 miliard korun. Nejvyšší tržby, necelých 19 miliard korun, vykázala společnost Avast Software, s výrazným odstupem následuje s téměř deseti miliardami JetBrains a Seznam.cz s 5,6 miliardami korun. Šest z deseti společností zařazených do TOP 10 v posledních třech letech zaznamenaly kontinuální nárůst tržeb.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat