V lednu začalo podnikat nejvíc lidí za posledních deset let

Letošní leden patřil z pohledu vývoje počtu podnikatelů v České republice k nejlepším měsícům za posledních deset let. Podnikat začalo 7 054 lidí, 2 546 jich své podnikání ukončilo a 17 600 ho přerušilo. Zatímco počet nových živnostníků byl v lednu nejvyšší za poslední dekádu, počet ukončených živností patřil k jednomu z nejnižších za toto období. Počet přerušených živností odpovídal lednovému normálu z posledních let. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Vysoký lednový počet nových podnikatelů je kombinací dvou faktorů. Prvním je vysoký zájem o nové živnosti v průběhu celého minulého roku. Druhý důvod je cyklický. Z hlediska placení záloh na daně a sociální a zdravotní pojištění je výhodnější začít s podnikáním spíše začátkem roku než na jeho konci. Proto lidé v prosinci vyčkávají. Zatímco koncem roku začíná s podnikáním nejméně lidí v rámci roku, v lednu naopak nejvíce,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Leden je také každoročně měsícem s výrazně vyšším počtem přerušených živností, než je tomu po zbytek roku. Živnosti přerušené ke konci roku se totiž ukončují k 1. lednu následujícího roku. Jejich počet byl letos v lednu o pětinu nižší než loni a vrátil se tak na hodnoty běžné v letech před začátkem pandemie. Na leden obvykle připadá jedna pětina přerušených živností z celého roku.

Nejvíce lidí začalo v lednu podnikat v Praze, konkrétně 1 301. Následoval Středočeský kraj s 988 novými živnostníky a Jihomoravský kraj s 809 živnostníky. Nejméně lidí začalo podnikat v Karlovarském kraji (160), na Liberecku (256) a v Pardubickém kraji (281). V přepočtu na 100 tisíc obyvatel začalo nejvíce lidí podnikat opět v Praze, kde jde o 116 nových podnikatelů, nejméně v Olomouckém kraji, kde na každých 100 tisíc obyvatel připadlo 60 nových podnikatelů.

Praha zároveň patřila ke krajům, kde své podnikání ukončilo nejvíce lidí, konkrétně 372. V Jihomoravském kraji šlo o 343 podnikatelů a ve Středočeském kraji 276 podnikatelů. Nejméně lidí s podnikáním skončilo v Karlovarském kraji (70) a ve Zlínském kraji (100), což je způsobené především jejich velikostí.

Nejvíce nových podnikatelů připadajících na každých 10 s ukončenou živností zaznamenal Středočeský kraj a Zlínský kraj (36) a Praha (35). Nejméně naopak Liberecký kraj (15) a s odstupem Karlovarský kraj, kde na 10 podnikatelů s ukončenou živností připadlo 23 nových.

V rámci odvětví začalo nejvíce lidí podnikat ve zpracovatelském průmyslu (1 021), ve stavebnictví (688) a v ostatních činnostech (674). U 1,5 tisíce nových podnikatelů však v živnostenském rejstříku nebyl uveden obor podnikání. Nejvíce podnikatelů naopak skončilo v obchodu (615), ve stavebnictví (432) a v profesních, technických a vědeckých činnostech (325).

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat