V dubnu by inflace měla poklesnout ke 2 %

Český statistický úřad ani tentokrát nezměnil svůj předběžný odhad inflace, která tak v březnu meziročně stagnovala na únorové úrovni 2,7 %. To bylo v souladu s naší predikcí, zatímco trh i ČNB předpokládaly mírný pokles na 2,6 % před zveřejněním úvodního čísla v minulém týdnu.

Meziměsíčně cenová hladina vzrostla o 0,1 %, přičemž z jednotlivých položek spotřebitelského koše se nejvíce zvýšily ceny vajec (+15,7 %). Rostly ceny i dalších potravin, například ovoce (+2,7 %) či drůbežího masa (+2,0 %). Nárůst cen byl však evidován i v jiných oblastech. V ubytování se zvýšily ceny oproti únoru o 1,3 % a zákazníci si připlatili také za tabákové výrobky (+0,9 %).

Na druhé straně výrazně klesly ceny másla (-8,3 %), ale vzhledem k blížícím se Velikonocům jejich cena opět může vzrůst, neboť obchodníci mohou využít zvýšený zájem o tuto surovinu. Řidiče potěšil další pokles cen pohonných hmot (-3,2 %).

V meziročním srovnání tlačí inflaci, podobně jako v průběhu celého letošního roku, vzhůru zejména ceny potravin. Vajíčka zdražila téměř o 50 %, čokoláda o takřka 34 %, máslo a kakao o více než 27 %, káva o 22,5 % a mléko a ovoce o 11,1 %. Maso je oproti loňskému březnu dražší o necelá 4 % a nealkoholické nápoje o téměř 8 %.
Většina těchto položek je obsahem nákupního koše běžného spotřebitele, tudíž tyto cenové nárůsty jsou obzvlášť citlivé. Pokud se neztlumí cenová dynamika v segmentu potravin, může to mít negativní dopad i na poptávku v segmentech zbytného zboží. Za nájemné Češi zaplatí v průměru o 6,3 % více než vloni a tzv. imputované nájemné stouplo o 3,6 % (v únoru o 3,1 %).
Ceny služeb vzrostly o 4,5 %, přičemž ve stravování se pohybuje inflace na stejné úrovni, zatímco v ubytování ceny rostou stále velmi svižným tempem (+8,1 %). Naopak dále klesají ceny pohonných hmot (-8,5 %), zemního plynu(-8,5 %), elektrické energie (-4,8 %), obuvi (-5,4 %) či oděvů (-1,4 %).
Březnová inflace dopadla v souladu s naší predikcí, když zůstala v meziročním srovnání na 2,7 %. Z pohledu ČNB se pravděpodobně nic nemění. Bankovní rada bude vyčkávat na další data nejen v případě inflace, ale také o výkonu ekonomiky (první odhad růstu HDP za 1. čtvrtletí 2025 na konci dubna).
Zároveň bude bedlivě pozorovat další vývoj ve světě – rozhodnutí významných centrálních bank (zasedání ECB v příštím týdnu) a pochopitelně další vývoj celní války. V dubnu očekáváme pokles inflace do blízkosti 2% cíle ČNB do značné míry ale dané vyšší srovnávací základnou minulého roku.


Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat