V cestovním ruchu hrozí zavírání provozoven a růst cen, hlavně kvůli energiím

Vysoké ceny energií ohrožují cestovní ruch: obavy z vynucených omezení nebo dokonce ukončení provozu mají lyžařská střediska, aquacentra, lázně či wellness. Podnikatelé v turismu proto volají po stabilizaci a jasném řešení energetické krize. Poukazují na to, že růst cen elektřiny a plynu a také inflace mohou přinést i zvýšení cen služeb pro širokou veřejnost.

Turismus zažívá problematické časy dlouhodobě: nejprve kvůli pandemii covid-19, nyní kvůli válce na Ukrajině, rostoucí nákladům na energie a vysokým cenám.

„Česká ekonomika je energeticky velmi náročná, a to i ve srovnání s takovými průmyslovými zeměmi, jako je Německo. Cestovní ruch a služby obecně přitom spotřebovávají polovinu energie jako průmysl. Podpora tohoto sektoru tedy může být jednou z cest, jak se dostat ven z energetické krize,“ říká hlavní ekonom České Spořitelny David Navrátil.

„I když mnoho tuzemských domácností už jede tzv. na doraz, tedy bez úspor, v minulosti platilo, že Češi za kulturu, rekreaci, restaurace a hotely ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie utráceli nadprůměrně. Jednoduše: chtěli si užít a zapomenout tak na problémy všedního dne. I to je možná cesta ze současné krize a také pamatovat na fakt, že během recese, i když obyvatelé České republiky šetří, mají stále rádi „levný luxus“, za který jsou ochotní utrácet,“ dodává Navrátil.

Z analýzy Institutu turismu agentury CzechTourism vyplynulo, že podzimní dovolenou v České republice letos plánuje téměř stejný počet Čechů jako loni: 53 %. Loni, kdy ještě platila řada omezení kvůli pandemii covid-19, se jednalo o 55 %. Nejvíc se během podzimního volna Češi chtějí věnovat pěší turistice (69 %), lehčím procházkám (66 %), kratším cyklistickým výletům (32 %), vodním sportům a návštěvám aquaparků (24 %).

„Pro cestovní ruch jsou domácí hosté velmi důležití, aktuálně jsou jeho hnacím motorem. I proto roste víc než dřív význam různých výhod při, které provozovatelé turistických atrakcí spolu s veřejnou správou a akademických sektorem nabízejí. Ať už se jedná o slevové a zážitkové karty, turistické balíčky, vouchery apod., jejichž přehled přinášíme na zřejmě největším turistickém portále v Evropě Kudy z nudy“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget. Bohužel se však podle něj podnikatelé v cestovním ruchu musí připravit „na hodně drsný podzim a zimu kvůli neúnosně vysokým cenám energií“.

jedno bez druhého nemůže existovat. Lázně mají nezastupitelnou roli v českém zdravotním systému, pomáhají zejména v oblasti prevence lidského zdraví. Je třeba společně hledat cesty, jak lázeňství pomoci a dostat se tak z aktuální energetické krize. Samozřejmě pomůže i to, když do České republiky bude jezdit a utrácet u nás víc zahraničních turistů.“

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat