V Česku vzniklo vloni 30 tisíc společností, o desetinu více než v roce 2020

crif firmy

V roce 2021 se Čechům začala vracet ochota rozjíždět nové firemní podnikání. Během loňského roku  vzniklo v České republice 29 835 obchodních společností, což je o 2 600 více než v předešlém roce. Počet vzniklých společností se tak po poklesu v roce 2020 vrátil na úroveň z roku 2019.

Loni zároveň zaniklo 14 419 firem, meziročně o 1 688 méně a současně nejméně za poslední 3 roky. Příznivě díky tomu vyznívá i pohled na čistý přírůstek společností. Ten se zvýšil o 38 %, resp. o 4 288 na celkových 15 416 obchodních společností. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

„To, že se počet nových společností tak rychle vzpamatoval a vrátil se téměř na úroveň roku 2019, je velmi dobrá zpráva. Zvlášť, pokud si uvědomíme, že mezi lety 2017 a 2019 vznikalo v Česku vůbec nejvíce obchodních společností od začátku vzniku samostatné České republiky. Co se bude s ochotou lidí zakládat nové společnosti dít v tomto roce, je těžké odhadnout. Záleží na tom, jakým tempem poroste ekonomika, jakou perspektivu budou lidé v podnikání vidět a obecně, jak se naučíme žít s covidem,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau s tím, že minimálně v první polovině roku se pravděpodobně výraznější změny v počtu  vznikajících společností nedočkáme.

Naopak počet zaniklých společností by mohl začít opět růst. „Lonský rok byl zajímavý mimo jiné tím, že po šesti letech nepřetržitého růstu počtu zaniklých společností jejich počet překvapivě klesl. Další pokles však vzhledem k rizikům, se kterými se letos budou muset společnosti vypořádat, není příliš pravděpodobný,“ vysvětluje Věra Kameníčková.

Téměř polovina společností vznikla i zanikla v Praze

V roce 2021 vzniklo nejvíce obchodních společností v Praze (14 169), v Jihomoravském kraji (3 761) a ve Středočeském kraji (2 205). Nejméně potom v Karlovarském kraji (363) a na Vysočině (578). V žebříčku zaniklých firem opět vede Praha (7 363), následovaná Jihomoravským krajem (1 361) a středními Čechami (1 219).

Meziročně přibylo nejvíce nových obchodních společností v Pardubickém kraji (+23 %), dále v Karlovarském kraji (+19 %) a v Jihočeském kraji (+16 %). Naopak pokles nových společností zaznamenaly Liberecký kraj (-8 %) a Královéhradecký kraj (-4 %).

Počet zaniklých firem se zvýšil pouze v Královéhradeckém kraji (+ 8%). V Jihomoravském kraji se stav meziročně nezměnil. Ve všech ostatních krajích počet zaniklých společností klesl. Razantní pokles zaznamenal Karlovarský kraj (-41 %). Následoval Kraj Vysočina (-23 %) a Plzeňský kraj (‑19 %).

Vzhledem k nárůstu vzniklých obchodních společností a poklesu těch zaniklých se v uplynulém roce výrazně zvýšil jejich vzájemný poměr. Na 10 zaniklých loni připadlo 21 nově vzniklých. V roce 2020 to bylo pouze 17 a v roce 2019 celkem 19 společností.

Nejrychleji se počet společností zvyšoval na Vysočině, kde vzniklo 51 nových firem na 10 zaniklých. Na pomyslném druhém místě byly loni jižní Čechy (32 nových na 10 zaniklých), následované Olomouckým krajem (31 nových na 10 zaniklých). Jediným krajem, ve kterém se počet  společností snížil, byl Karlovarský kraj, a to již druhý rok po sobě.

Obchod v mínusu, nedařilo se ani v oblasti ubytování a stravování

Nejvíce firem loni vzniklo v odvětví nakládání s nemovitostmi, a to 6 088. Následoval obchod s 4 434 novými společnostmi a zpracovatelský průmysl, kde vzniklo 3 086 společností. Nejvíce společností zaniklo v obchodu (4 877), v nakládání s nemovitostmi (2 936) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (1 783). Obchod se přitom stal jedinou sledovanou kategorií, u níž v roce 2021 vzniklo méně firem než jich zaniklo.

Nejvyšší meziroční nárůst vzniklých obchodních společností zaznamenalo zemědělství, lesnictví a rybářství, kde vzniklo o 48 % firem více než o rok dříve. Naopak v ubytování a stravování klesl počet nových společností o pětinu (18 %). Šlo přitom o jediné odvětví, kde se počet nových firem meziročně snížil.

Nejvyšší meziroční pokles zaniklých obchodních společností zaznamenal obchod, a to o 14 %. Následovalo stavebnictví (-13 %) a odvětví nakládání s nemovitostmi (-12 %). Naopak v dopravě a skladování se jako v jediném odvětví počet zaniklých společností meziročně zvýšil, a to o 3 %.

Ze všech zaniklých obchodních společnosti fungovala polovina na trhu 16 a více let, nejnižší podíl (8%) vykázaly společnosti, které byly na trhu méně než 6 let.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat