V Česku se vyprodukují květiny za čtyři miliardy korun. Ceny energií pěstování komplikují

SKF CR 2

Vysoké ceny energií prodražují pěstování pryšců nádherných, lidově zvaných vánoční hvězdy, jimiž Češi tradičně zdobí své domovy během vánočních svátků. Vytápění skleníků zdražilo v současnosti natolik, že účty za energie v řadě případů přesahují tržby za prodané květiny. Každý rok se na českém trhu prodají až čtyři miliony těchto rostlin, především v období vánočních svátků.

Obor květinářství a školkařství okrasných druhů rostlin má v České republice dlouhou tradici a je důležitou součástí tuzemské zemědělské rostlinné výroby. Tuzemská produkce květin a školkařských výpěstků v loňském roce dosáhla podle dat Českého statistického úřadu hodnoty 4,1 miliardy korun, což znamená meziroční pokles o 16 procent.

Naopak samotná květinářská produkce se loni zvýšila podle údajů Svazu květinářů a floristů ČR meziročně o 19 procent na 2,75 miliardy korun, což je historicky nejvyšší hodnota.

„V roce 2021 se průměrná spotřeba květin výrazně zvýšila meziročně téměř o 12 procent na 1 360 korun na jednoho občana České republiky,“ doplňuje místopředseda Svazu květinářů a floristů ČR pro květinářskou sekci Petr Nachlinger.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat