Uzavřené provozovny mohou nově žádat o dotaci 400 Kč na den a pracovníka

Všechny provozovny, které musely být uzavřené kvůli opatřením spojeným s epidemií koronaviru, budou mít nárok na dotaci na každého pracovníka 400 korun za den. Schválila to v pondělí vláda. Vláda tím rozšířila dříve schválený program COVID gastro určený pro stravovací zařízení. Na podporu je určeno celkem 2,5 miliardy korun. V případě vyčerpání této částky bude vláda jednat o způsobu dalšího financování programu. Ministerstvo průmyslu a obchodu odhaduje, že na program bude nakonec zapotřebí zhruba šest miliard korun, očekávaný zájem je mezi 80 tisíci až 130 tisíci podnikateli. Nejpozději 15. ledna bude podle ministra průmyslu Karla Havlíčka hotová výzva k programu a bude spuštěn příjem žádostí.

Podpora se bude poskytovat jako dotace na provoz a udržení podnikatelské činnosti jako jsou osobní náklady, náklady na materiál, služby, odpisy, daně a poplatky, splátky úvěru, režijní náklady apod. Schválená podpora respektuje dočasný rámec Evropské komise, podle kterého lze v tuto chvíli poskytovat v souvislosti s koronavirem dotace až do výše 800 000 EUR.  Aby bylo možné peníze vyplácet z evropských zdrojů, program je třeba notifikovat u Evropské komise.

Základní podpůrné programy pro podnikatele nezávisle na oboru podnikání v souvislosti s pandemií koronaviru v současné době jsou: Antivirus, COVID – Nájemné, Kompenzační bonus Ministerstva financí (MF) a nový program COVID – Gastro – Uzavřené provozovny.

Přehled veškeré pomoci pro firmy a OSVČ najdete na: https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/opatreni-na-pomoc-podnikatelum-a-zivnostnikum–253690/.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat