Útraty českých domácností začínají svižně narůstat

crown-g98c223c5f_1280

Po dvou letech hlubokého útlumu začínají útraty českých domácností konečně svižně narůstat. Maloobchodní tržby v březnu výrazně překonaly odhady analytiků, když meziročně přidaly k dobru více než 6 %, oproti předešlému měsíci pak vzrostly o solidních 1,3 %. Dobrou zprávou je fakt, že se nejedná o jednorázové pozitivní ustřelení – maloobchodní tržby vzrostly za celé první čtvrtletí reálně o 1,9 %, nejvíce od poloviny roku 2021, kdy došlo k rozvolnění protipandemických opatření.

Oproti standardní 12% míře úspor si domácnosti ukládaly na konci minulého roku stranou téměř 20 %.

Nad očekávání rychlé oživení spotřebitelské poptávky napříč jednotlivými kategoriemi jde ruku v ruce s obnoveným růstem reálných mezd. Ty na meziroční bázi klesaly déle než dva roky, na počátku letošního roku však odhadujeme jejich relativně silný comeback, a to vlivem nízké inflace a stále solidní nominální mzdové dynamiky. S tím souvisí i vyšší spotřebitelská důvěra, která setrvale roste od začátku letošního roku. Domácnosti hodnotí daleko lépe svou současnou finanční situaci a zároveň klesají jejich obavy ze zhoršení ekonomické situace.

A to jsou vhodné podmínky, aby postupně začaly rozpouštět své vysoké úspory z posledních let. Extrémní šetřivost českých spotřebitelů je ostatně jedním z důvodů, proč jsou reálné útraty domácností tak silně utlumené. Oproti standardní 12% míře úspor si domácnosti ukládaly na konci minulého roku stranou téměř 20 %.

Prostor pro oživení je stále významný – oproti před-covidové úrovni je spotřebitelská poptávka stále nižší o více než 8 %.

Tyto nad-úspory se budou pozvolna rozpouštět, impuls do spotřeby domácností však nebude jedna ku jedné. Jednoduše proto, že jsou přebytečné úspory koncentrovány nerovnoměrně u nejvyšších příjmových decilů, jejichž mezní sklon ke spotřebě je typicky nižší a úspory často transformují do investic místo spotřeby.

V nejbližších měsících by měly výše zmíněné faktory dále povzbudit spotřebu domácností. Prostor pro oživení je přitom stále významný – oproti před-covidové úrovni je spotřebitelská poptávka stále nižší o více než 8 %. Dohánění tak bude během na delší trať, přičemž důležitým impulsem bude stabilizovaná inflace a po nějaký čas i nadprůměrně svižná mzdová dynamika.

Celkově platí, že právě spotřeba domácností bude v tomto roce hlavním tahounem české ekonomiky – růst HDP odhadujeme na 1,5 %, díky čemuž by se měla ekonomika ve druhém pololetí vrátit zpět na svou před-pandemickou úroveň.


Autorem textu je Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat