Týden ve znamení stabilizace, koruna se pohybuje ve známém pásmu

money-g927173e74_1280

Minulý týden se koruna pohybovala v poměrně širokém pásmu s horní hranicí téměř 24,78 a spodní 24,63 EUR/CZK. Mohlo by se zdát, že šlo o turbulentní týden, jelikož koruna v průběhu několika dní citelně posilovala a zase oslabovala, avšak v kontextu posledního měsíce, který byl ve znamení nečekaného posílení, šlo nyní spíše o stabilizaci v již známém teritoriu, když nedošlo k pokoření žádných nových úrovní.

V pondělí koruna nejprve zareagovala na prudké posílení z pátečního odpoledne z úrovně 24,73 na 24,61 EUR/CZK a briskně oslabila zpět v souvislosti s neuspokojivými ranními daty ohledně vývoje německé ekonomiky. V odpoledních hodinách, kdy pronášel veřejnou řeč hlavní ekonom ECB Philip Lane, však opět začala posilovat, neboť byl, i přes mírně zvýšenou inflaci v eurozóně, téměř potvrzen záměr ECB snížit na následujícím zasedání úrokové sazby.

Tento týden bude nejzásadnější událostí měnově-politické zasedání Evropské centrální banky, která má ve čtvrtek rozhodnout o nastavení úrokových sazeb.

Ke změně trajektorie došlo až ve středu ráno, kdy koruna spolu s ostatními měnami v rámci Visegrádské skupiny oslabila a dostala se zpět na úroveň nad 24,7 EUR/CZK, kde pobývala téměř do konce týdne. V pátek pak byl zveřejněn druhý odhad reálného HDP ČR za první kvartál 2024, který byl oproti očekáváním nižší. Ekonomika i po očištění zřejmě vzrostla jen o 0,3 % k/k (náš i tržní odhad počítal s růstem 0,5 %). Inflace v eurozóně zároveň téměř dle očekávání zrychlila, v meziměsíčním vyjádření ale zpomalila, což mohlo pomoci koruně získat na síle a uzavřít týden kolem úrovně 24,66 EUR/CZK.

Očekáváme, že během června se kurz udrží kolem 24,7 EUR/CZK, přičemž ke konci roku by koruna měla posílit na 24,5 EUR/CZK.

Tento týden bude bezpochyby nejzásadnější událostí měnově-politické zasedání Evropské centrální banky, která má ve čtvrtek rozhodnout o nastavení úrokových sazeb. Vzhledem k tomu, že ECB již dříve oznámila, že její rozhodnutí bude závislé zejména na příchozích datech, přičemž zrychlení meziročního tempa růstu cen v eurozóně minulý týden nebylo tak razantní, aby bylo trhem vnímáno jako ohrožující, rozhodnutí o snížení sazeb o 25bb se nyní zdá být již téměř jisté a referenční úroková sazba tak ve čtvrtek zřejmě skočí na 4,25 %.

Současná míra inflace, která se bezpečně drží uvnitř tolerančního pásma, je navíc z velké části odpovědí na historické nastavení sazeb, jak upozornil minulý týden Philip Lane. Kromě ECB se tento týden nabídne i přehlídka nových dat z ČR, zejména z oblasti trhu práce (mzdy), maloobchodu, zahraničního obchodu a průmyslu.

Vzhledem k vývoji koruny v posledních týdnech došlo k revizi naší střednědobé prognózy. Očekáváme, že během června se kurz udrží kolem 24,7 EUR/CZK, přičemž ke konci roku by koruna měla posílit na 24,5 EUR/CZK.


Autorem textu je Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat