Týden s korunou: Zasedání ČNB potvrdilo pokračování intervencí

Hlavní událostí minulého týdne bylo zasedání ČNB, kde bankovní rada jednak rozhodla o stabilitě sazeb a nic nezměnila ani na stávajícím využívání devizových rezerv. To ostatně s největší pravděpodobností potvrdila hned během tiskové konference, kdy koruna při náznaku překročení hranice 24,7 EUR/CZK skokově posílila.

Vzhledem k absenci výraznějších domácích kurzotvorných zpráv a odlišnému vývoji v blízkém zahraničí (viz graf níže) lze předpokládat, že po delší přestávce se ČNB znovu musela vrátit na trh. Konkrétnější informace ohledně využitého objemu nabídne tento týden dekádní bilance, případně také v pátek zveřejňovaná statistika devizových rezerv.

Samotná tisková konference nabídla spíše více jestřábí vyznění, kdy guvernér Aleš Michl připustil, že v případě rychle rostoucích mezd a deficitů může bankovní rada pokračovat ve zvyšování sazeb. Naopak vyloučil, že by v diskuzi vůbec padla otázka možného snižování. Tlak trhu na korunu tak spíše jen pozvolně došel k nevyřčené hranici 24,7 EUR/CZK, než že by ČNB ve čtvrtek reagovala na skokový impuls.

V závěru tohoto týdne budou na český trh proudit data z reálné ekonomiky, kde lze očekávat smíšené výsledky dané nižší srovnávací základnou v průmyslu a zároveň zpomalující poptávkou v maloobchodu. Statistika devizových rezerv pak pravděpodobně ukáže další pokles v září, daný ale více negativním vývojem na trhu nežli aktivitou ČNB. O měsíc opožděná statistika obchodů ČNB na devizovém trhu by měla potvrdit, že centrální banka v srpnu nemusela být tak aktivní jako v předchozích měsících a podle našeho odhadu vynaložila na obranu koruny před oslabením okolo 2,5 mld. EUR.


Autorem textu je analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat