Týden s korunou: volatilita poklesla, nejistota ale zůstává

Po dvou silně kurzotvorných týdnech přineslo uplynulých 7 dní citelné uklidnění a volatilita koruny se snížila. K ustálení pomohla i v předminulém týdnu demonstrovaná ochota ČNB být znovu aktivní na devizovém trhu a reagovat na případné další oslabování. Na první pohled by se tak při pohledu na týdenní graf koruny mohlo zdát, že období nervozity má domácí měna za sebou. Realita je ale odlišná. Trh stále vyčkává na jakoukoliv zprávu, která by naznačovala budoucí složení rady.

Nejpozitivnějším scénářem – alespoň z pohledu koruny – by bylo prodloužení končícího mandátu viceguvernéra Tomáše Nidetzkého a Vojtěcha Bendy. Zachování kontinuity by finanční trh vyhodnotil pozitivně a koruna by tak minimálně skokově mohla reagovat posílením. Naopak pokud prezident Zeman obmění současné členy rady za pomyslné holubice – v nejhorším případě nehledící na podklady od analytické části ČNB – dostane se dosavadní vysoká kredibilita centrální banky pod tlak, zvýší se riziko rychlejšího snižování sazeb a koruna tak může oslabovat.

Paradoxně ale případná obměna v ČNB za holubice bude současnou radu tlačit kvůli slabšímu kurzu ještě k razantnějšímu červnovému navýšení sazeb, a oba efekty se tak na koruně mohou alespoň v krátkodobém horizontu z části krátit. Otázkou v delším horizontu pak zůstává postoj nové rady k devizovým intervencím. V případě jejich pokračování by hlubší oslabení za hranici 25 EUR/CZK nemělo nastat.

Tento týden bude na významnější data z domácí ekonomiky sice chudší, naznačení směru a potenciál ovlivnění finančních trhů ale přinesou i některé události ze zahraničí. Z Německa po dnešním překvapivě optimistickém čtení Ifo indexu dorazí v úterý předběžná hodnota indexu nákupních manažerů (PMI) ve výrobě. Trh očekává mírné zhoršení, a tudíž pokračující slábnutí výkonnosti ekonomiky, což z pohledu tvrdých dat potvrdil již březnový výsledek z německého průmyslu. Optimistické překvapení by ale mohlo vdechnout větší naději euru a ve výsledku i dalším středoevropským měnám.

Mírně nabírat tempo začalo euro vůči dolaru již během uplynulého týdne v očekávání agresivnější ECB, která by mohla zvyšovat sazby již v červenci. Vzhledem k očekávání slabšího ekonomického vývoje v eurozóně zejména ve druhé polovině roku v důsledku války na Ukrajině ale vidíme letošní vývoj eurodolaru více ve prospěch USD, což reflektuje naše nová prognóza na EUR/USD. Vyloučit nelze ani krátkodobý posun k paritě a odraz ode dna očekáváme až na přelomu roku.

Za mořem budou trhy ve středu reagovat na zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu. Lze očekávat, že část členů se při posledním setkání klonila k dosažení neutrální úrovně na přelomu roku (tzn. méně 50bb hiků, více 25bb hiků), část členů naopak preferovala rychlejší tempo. Kromě poměru těchto stran budou trhy ostře sledovat i diskuzi ohledně odprodeje bilance Fedu a to nejen z pohledu tempa, ale i finální „snesitelné výše“, kdy by se mohl prodej výrazně zpomalit či zastavit.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat