Týden s korunou: Vliv domácího trhu utichá, hlásí se zahraniční

coin-2420840_1280

Koruna v první polovině minulého týdne posilovala s blížícím se zasedání ČNB. Sázky na zvýšení úrokových sazeb rostly, což korunu podporovalo v posilování. Před rozhodnutím ČNB tržní úrokové sazby implikovaly očekávání navýšení dvoutýdenní repo sazby o 100bb na 4,75 %. Přechodně tento vývoj koruně pomohl až k nejsilnější úrovni od roku 2011, poblíž 24,11 EUR/CZK.

Nicméně ČNB zvýšila úrokové sazby méně, než bylo zaceněno, o 75 bb na 4,50 % v souladu s naší prognózou. Navíc tisková konference již nenaznačovala další nadstandardní zvyšování sazeb. Naopak bylo řečeno, že pokud vývoj inflace bude víceméně v souladu s novou prognózou ČNB, tak není důvod pokračovat v agresivním cyklu navyšování sazeb.

V nové prognóze ČNB predikuje inflaci v Q1´22 pod 10 % a za celý letošní rok její průměrný růst o 8,5 %. Nižší než predikovaný „hike“ a finišování cyklu zvyšování úrokových vzápětí vedlo ke korekci koruny ke slabší úrovni poblíž 24,30 EUR/CZK. Bez povšimnutí koruna ponechala i dnešní zveřejnění dat z české ekonomiky, které skončily pod odhady.

Další klíčový údaj z domácí ekonomiky bude lednová inflace (14.2.). Odhady jsou velmi nejisté jednak kvůli nárustu cen energií a jednak kvůli míře přecenění zboží a služeb (tzv. efekt lednových ceníků). Pokud inflace výrazněji nepřevýší odhad ČNB, bude to pro trh signálem, že inflační vývoj zapadá do prognózy a pravděpodobnost dalšího výrazného zásahu do sazeb tím pádem padá a smysl dává už jen vsadit na drobný krok směrem k pětiprocentní hranici.

Do té doby bude ale koruna vystavena především dění na zahraničních trzích. Hlavním údajem tohoto týdne je americká inflace. Poslední čísla z amerického trhu práce byla velmi silná a pokud se k tomu přidá přestřelení odhadu lednové inflace, může trh začít navyšovat sázky na agresivnější trajektorii amerických sazeb.

Aktuálně počítá medián tržního odhadu s inflací na 7,2 % z 7,0 %.  Očekávání ještě více jestřábího Fedu by mělo tendenci tlačit korunu ke slabším hodnotám. Další přítěží pro korunu mohou být dozvuky zasedání ECB z minulého čtvrtka, kdy šéfka banky Christine Lagarderová nečekaně obrátila „kurz“.

Zaprvé nezopakovala větu, že růst sazeb je letos velmi nepravděpodobný a zadruhé signalizovala, že na březnovém zasedání dojde k přehodnocení mixu měnové politiky. V návaznosti jsme dali predikci vývoje eurových sazeb pod revizi a počítáme s prvním zvýšením sazeb ECB již ve druhé polovině 2022. Dřívější než původně očekávaný „hike“ ECB představuje pro naši prognózu vývoje kurzu koruny v nejbližších čtvrtletích riziko směrem k slabší úrovni.


Autorem textu je David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat