Týden s korunou: ve vleku globálního dění

money-g927173e74_1280

Koruna takřka po celý minulý týden oslabovala a kompletně tak odmazala svoje zisky z týdne předminulého. Vzhledem k absenci významnějších ekonomických dat lze vývoj přisuzovat především vnějším vlivům, což ostatně potvrzuje i pohled na další měny v regionu. Od začátku srpna se koruna pohybuje v tandemu s polským zlotým a maďarským forintem.

U Maďarska byl výkyv proti euru přeci jen o něco znatelnější, a to kvůli zhoršení ratingového výhledu ze strany agentury S&P. Důvodem více pesimistického sentimentu v CEE jsou zejména pokračující obavy z výpadků dodávek plynu a z toho, jak se evropské ekonomiky dokážou vypořádat s příchodem zimy. To pod tlak dostalo i euro, které vůči dolaru po celý minulý týden takřka bez přestávky oslabovalo a dnes opět zamířilo pod hranici parity.

Z Česka nedorazí významnější ekonomická data ani v tomto týdnu a nepředpokládáme proto, že by mělo u koruny dojít k výraznější změně trendu. Výjimku by mohl představovat další intervenční zásah ČNB, v případě že by koruna vůči euru oslabila více směrem k pětadvacetikorunové hranici.

Z pohledu vnějších vlivů budou hrát roli v úterý zveřejňované indexy PMI, kde by případný lepší výsledek v eurozóně mohl zlepšit náladu pro celou Evropu. Důležité pak budou i ve čtvrtek zveřejňované zápisky z posledního zasedání ECB, které mohou „ujistit“ trh o 50bb hiku v září a zároveň nabídnout vodítka k podmínkám spuštění nového anti-fragmentačního nástroje TPI.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat